OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /CZY NASZA POMOC JEST SKUTECZNA? POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:CZY NASZA POMOC JEST SKUTECZNA? :.

CZY NASZA POMOC JEST SKUTECZNA?



      Często w Internecie, w prasie , na ulotkach widnieją podobne napisy jak ta zacytowana poniżej:

      Oferujemy Ci profesjonalną i skuteczną pomoc, opartą na najnowszej wiedzy i naszej własnej, wieloletniej praktyce. Wiemy, że podjęcie decyzji o leczeniu jest niezmiernie trudne. Nie zwlekaj jednak i nie odkładaj jej na jakieś bliżej nieokreślone "później". "Później" - może być już za późno! Zdajemy sobie sprawę, że zmiana życia nie jest łatwa, ale zapewniamy Cię, że warto podjąć to wyzwanie, by móc być wreszcie naprawdę szczęśliwym człowiekiem. Zrób to dla siebie lub chociaż dla swojej rodziny... Gwarantujemy całkowitą dyskrecję i anonimowość”.


      Najczęściej nie wierzymy tym ogłoszeniom, albo tez przyjmujemy je z przymrużeniem oka. Ci, których dotknęła ta straszna choroba bez pomocy nie są w stanie podjąć decyzji o leczeniu. Życiorys alkoholika określany jest często jako „piciorys", czyli fizjologiczna konieczność picia. Ta prosta prawda nie jest oczywista dla pijącego, który nawet w skrajnym stadium choroby alkoholowej jej zaprzeczai jest przekonany, że jest w stanie kontrolować picie. Dopiero pełne zaakceptowanie faktu, iż nie jest w stanie pić w sposób kontrolowany umożliwia start do trzeźwości. Wiąże się to z przekonaniem, iż tylko nie pijąc w ogóle może uzyskać kontrolę nad alkoholem. Alkoholik może kontrolować nie picie , ponieważ picia nigdy już nie będzie mógł kontrolować. Gdy to przyjmie, zrezygnuje z kolejnych, nieskutecznych prób kontrolowanego picia i trzeźwość stanie się realnym celem. Jest to bardzo ważny moment. Znajomi, sąsiedzi i koledzy będą częstowali go alkoholem, gdyż nie traktują jego decyzji poważnie. Otoczenie niechętnie akceptuje abstynenta. On sam nie może zrozumieć dlaczego tak się stało. Dlaczego to on nie może wypić nawet „kielicha”. Alkoholik potrzebuje środowiska ludzi, którzy będą dążyli do tego, aby miał odwagę sobie na nie odpowiedzieć. Tymi ludźmi są anonimowi alkoholicy, których najłatwiej spotkać w Poradni Uzależnień, psycholodzy i świadoma Rodzina. Nic w tym okresie nie będzie łatwe. Dlatego alkoholik potrzebuje w tym czasie intensywnej pomocy. Kto może udzielić pomocy człowiekowi, który postanowił zerwać z piciem? Przede wszystkim Rodzina, psycholog i grupa Anonimowych Alkoholików. Idealnie jest jeśli ta współpraca jest na wszystkich płaszczyznach.
      Alkoholik potrzebuje konkretnego planu postępowania i taki plan może tworzyć pod kontrolą psychologa i terapeuty. Zadaniem psychologa jest diagnoza sytuacji rodzinnej alkoholika. Każda rodzina ma swoje utarte sposoby funkcjonowania. I sytuacja w rodzinie może być zagrożeniem dla trzeźwości alkoholika. Rodzina często z zewnątrz wygląda normalnie i wydaje się, że jedyną plamą na jej wizerunku jest alkoholik. Spojrzenie na rodzinę z bliska przekonuje, że to cala rodzina jest chora, a alkoholizm jest tylko jednym z objawów tej choroby. Bywa tak, że alkoholik w okresie odzyskiwania trzeźwości traci rodzinę. Rodząca się trzeźwość alkoholika zaburza praktycznie cały ustalony porządek w rodzinie. Dzieci nauczyły się żyć bez ojca, żona nauczyła się żyć bez męża. I dzieci i żona nauczyli się żyć z pijącym, nietrzeźwym człowiekiem. Teraz ten człowiek wytrzeźwiał i domaga się szacunku dla siebie. To nowość! On nie ma prawa od nas tego żądać po tym co nam zrobił! Buntują się dzieci, buntuje się żona, która nauczyła się już nie liczyć na niego, podejmować niezależne decyzje. A tu nagle trzeźwiejący małżonek chce mieć głos, chce decydować i chce zmieniać. Niejednokrotnie okazuje się, że żona już tego nie chce i nie potrzebuje, gdyż trzeźwiejący mąż jest dla niej bardziej obcy niż ten wiecznie pijany i zdecyduje się z nim rozstać.
      Choroba alkoholowa jest nieuleczalna, a pomoc alkoholikowi jest niezbędna. Tylko miłość rodzinna dzieci do rodziców i rodziców wzajemnie do siebie pozwala na uratowanie alkoholika, na danie mu nowego życia. Terapia całej rodziny jest bardzo ważna, gdyż pomaga jej członkom w odnalezieniu się w nowej sytuacji. Terapia alkoholowa daje szansę na normalne i szczęśliwe życie !
      Stereotypy istniejące w świadomości mieszkańców Podhala niejednokrotnie mają wpływ na zwiększanie się liczby alkoholików, często ludzi bardzo młodych. Tolerowanie picia przez młodych ludzi podczas uroczystości rodzinnych otwiera furtkę do alkoholizmu. Akceptacja przez rodziców próbowania alkoholu przez dzieci może prowadzić do choroby alkoholowej. Matko! Ojcze! Czy chcielibyście, aby Wasze dziecko było alkoholikiem?
      W gminie Szaflary znaczna grupa ludzi świadomych zagrożeń uzależnieniami podejmuje szereg działań uświadamiających dzieci, młodzież i dorosłych o ogromnej szkodliwości używek dla organizmu człowieka, a także wskazujących alternatywne do używek sposoby spędzania wolnego czasu. Komisja rozwiązywania problemów alkoholowych. Organizujemy dla młodzieży szkolnej obozy profilaktyczne nad morzem, konkursy wiedzy o uzależnieniach, konkursy plastyczne, programy teatralne poszerzone o rozmowę z psychologiem, pedagogiem lub reedukatorem. Dofinansowujemy jedną godzinę zajęć tygodniowo w szkołach na „Profilaktykę uzależnień w wychowaniu regionalnym. W ramach zajęć nauczyciele wraz z uczniami próbują scharakteryzować i oddzielić złe zwyczaje od dobrych tak, aby młodzi ludzie świadomie potrafili odróżniać dobro od zła. Organizujemy koncerty profilaktyczne dla gimnazjalistów we współpracy z Ks. Proboszczem Parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie - Adamem Stawarzem. Corocznie organizujemy szkolenia dla nauczycieli, służby zdrowia, członków Komisji, właścicieli sklepów, także dla rodziców dotyczące tematyki nikotynizmu, alkoholizmu, dopalaczy i narkotyków oraz ich dostępności dla młodych ludzi. Spotykamy się z ogromnym zainteresowaniem ze strony adresatów. Przykro nam to mówić, ale zainteresowanie ze strony rodziców jest niewielkie.
Czy nasza pomoc jest skuteczna? To okaże się za kilka lat. Wierzymy, że dostarczana wiedza o używkach i uzależnieniach pozwoli młodym ludziom na dobry wybór dalszej drogi życiowej.
      Z okazji Świat Wielkanocnych życzymy wszystkim zdrowia i miłości w Rodzinach. A ludziom dotkniętym chorobą życzymy wiary w cudowne uzdrowienie.

W imieniu Komisji RPA
Zofia Strama          

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY] [PRZETARGI] [OPŁATY]  [GKRPA]