OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM
SZKOŁY W MARUSZYNIE DOLNEJ
POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:SPOTKANIE Z ABSOLWENTEM SZKOŁY W MARUSZYNIE DOLNEJ:.


              W Maruszynie Dolnej w dniu 16 października 2007 roku odbyło się spotkanie uczniów, nauczycieli i rodziców z Panem Józefem Staszlem, w obecności wice -wójta Gminy Szaflary Pawła Cetery , sekretarza gminy – Stanisławy Kowalczyk, inspektora ds. oświaty – Zbigniewa Stramy, radnego Gminy Szaflary – Józefa Stramy oraz zaproszonych nauczycieli emerytów: Ireny Moczarnej, Marii Piszczek i Władysławy Fąfrowicz.
              Pan Józef Staszel działacz Związku Podhalan, Nauczyciel Technikum Mechanicznego w Nowym Targu, Instruktor i kierownik zespołów góralskich, przyjaciel ks. profesora Józefa Tischnera bardzo aktywnie pracuje na rzecz kultywowania tradycji, zwyczajów i obyczajów góralskich. W 2007 roku z inicjatywy Ruchu Regionalnego Towarzystw RP z siedzibą w Warszawie został uhonorowany jako pierwszy na Podhalu medalem "Gloris Artis". Na spotkaniu opowiedział publiczności liczącej ponad 150 osób o przygotowaniach Związku Podhalan pod jego kierownictwem do powitania Ojca św. Jana Pawła II na lotnisku w Nowym Targu w 1979 roku. Pokazał kronikę Związku Podhalan, w której dokładnie opisano ten niepowtarzalny dzień - 8 czerwca 1989 roku. Zagrał i zaśpiewał kilka przyśpiewek góralskich, które były wykonywane na lotniku w Nowym Targu przez kapelę liczącą ponad stu grajków i przez połączone chóry z całego Podhala.
                Bardzo mile wspominał przygody z czasów przyjaźni z ks. profesorem Józefem Tischnerem. Przytoczył również rady ks. profesora, które dał jego żonie Marysi. Mówisz, że chcesz być dobrą teściową? Tak chcę – odpowiada Marysia. To bądź ślepa i głucha, a wtedy będziesz dobrą teściową – odparł ks. Józef Tischner.
              Po spotkaniu rodzice i uczniowie złożyli życzenia nauczycielom, a następnie zaprosili gości na pyszny bigos. Tam nadal Józef Staszel wspominał swoje przygody z życia. Wyjaśnił również, że śpiewka góralska:
              „ Na wiyrk Marusyny karcma murowano,
              Jest tam karcmarecka jesce nie wydano” ( Brzmienie pierwotne)
opowiada o autentycznych wydarzeniach z historii Maruszyny.
               Spotkanie z Józefem Staszlem i z udziałem władz lokalnych odbyło się w ramach realizacji projektu „Szkoły Jagiellońskie” , współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Renata Jagoda


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]