OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / ŚWIĘTO SZKOŁY W MARUSZYNIE DOLNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ŚWIĘTO SZKOŁY W MARUSZYNIE DOLNEJ:.


Uczniowie z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Maruszyny Dolnej wraz z całą społecznością lokalną czczą pamięć Patrona szkoły - św. Jana z Kęt

              Tegoroczne świętowanie ku czci Jana Kantego miało szczególny charakter, gdyż brało w nim udział ponad 200 osób. Była to cała nasza szkoła - na czele z Panią Dyrektor Zofią Stramą. Obecni byli wśród nas również: Pani Stanisława Kowalczyk - sekretarz Gminy Szaflary, Pan mgr Zbigniew Strama – inspektor do spraw oświaty Gminy Szaflary, Pani Małgorzata Kowalska z księgowości UG w Szaflarach oraz spora grupa rodziców, dziadków i młodzieży pozaszkolnej. Wszyscy wyposażeni w wygodne buty i dobre humory wyruszyliśmy do Krakowa, by odkrywać ślady Św. Jana Kantego.
               Wyprawa ta została przygotowana w ramach projektu „Razem możemy prawie wszystko” w ramach projektu „Szkoły Jagiellońskie” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
               Wczesnym rankiem czterema autokarami wyjechaliśmy do Krakowa, by o godzinie ósmej wziąć udział we Mszy Świętej, odprawianej w kościele św. Anny, pod przewodnictwem Księdza Biskupa Tadeusza Pieronka; dziękujemy, że znalazł dla nas czas i zechciał przybliżyć nam postać naszego Patrona – Św. Jana z Kęt. Wspólnie z Ks. Biskupem modlił się z nami nasz Ksiądz Proboszcz Adam Stawarz, któremu też bardzo dziękujemy.
               Po Mszy Św. udaliśmy się do Collegium Maius, gdzie mogliśmy zwiedzić dziedziniec i muzeum.
               Pobyt w muzeum wywarł na nas wielkie wrażenie; mogliśmy zobaczyć miejsca, gdzie kilkaset lat temu uczyli się studenci Akademii Krakowskiej, dzisiejszego Uniwersytetu Jagiellońskiego; widzieliśmy ich sale wykładowe, jadalnię, pokoje do nauki i wypoczynku. Szczególnie zapamiętaliśmy pokój Mikołaja Kopernika; pan przewodnik pokazał nam także statuetkę „Nagrody Nobla” Wisławy Szymborskiej i „Nagrodę Oscara” Andrzeja Wajdy. Widzieliśmy też, obok portretów wielkich Polaków, portret szczególnego Polaka, Księdza Karola Wojtyły – późniejszego Papieża Jana Pawła II. Na dziedzińcu Collegium Maius młodzież z I klasy gimnazjum, której wychowawcą jest Pani mgr Renata Jagoda, w obecności zebranych i Pani Dyrektor złożyła uroczyste ślubowanie; być może to miejsce i naukowa atmosfera Collegium Maius przyniesie takie owoce, iż wielu dzisiejszych gimnazjalistów zasiądzie w ławach Uniwersytetu Jagiellońskiego.
               Następnie czekała nas kolejna atrakcja, a mianowicie starsi uczniowie i dorośli mieli możliwość zwiedzenia komnat królewskich na Wawelu.
               Tutaj mogliśmy się wczuć w atmosferę dawnych czasów i oczami wyobraźni zobaczyć, jak wyglądało życie możnych naszego kraju; stąpać po dziedzińcu, po którym przechadzali się królowie.
               Kiedy starsi zwiedzali komnaty wawelskie, młodsze dzieci wraz ze swoimi wychowawcami i rodzicami odwiedzili wawelskiego smoka; tam pierwszoklasiści złożyli ślubowanie. Na uczniów szkoły pasował ich Pan Zbigniew Strama – inspektor oświaty w Gminie Szaflary.
               Po tych atrakcjach i emocjach udaliśmy się na obiad, by następnie już pełni sił i wrażeń wrócić do Maruszyny. Tegoroczne obchody święta szkoły zapadną nam na długo w pamięci. Jesteśmy pewni, że niejednokrotnie będziemy wracali myślami do tego wydarzenia.

Renata Zagól


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]