OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /PROGRAM EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNY PN. „SZKOŁA ŻYCIA”. POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:PROGRAM EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNY PN. „SZKOŁA ŻYCIA”. :.

PROGRAM EDUKACYJNO – PROFILAKTYCZNY PN. „SZKOŁA ŻYCIA”.

    Program edukacyjno – profilaktyczny „Szkoła Życia” odbył się w ramach realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii Gminy Szaflary. Został przeprowadzony przez Agencję Teatralną „Punkt” trzykrotnie w maju tego roku wśród młodzieży gimnazjalnej Gminy Szaflary. Na program złożył się spektakl pt „Głodni”, prelekcja i warsztaty socjoterapii.
    Spektakl „Głodni”, który obejrzało 165 uczniów oraz opiekunowie to historia młodej dziewczyny, która daje się wciągnąć w zażywanie narkotyków, a potem biznes narkotykowy. Sztuka ta wskazuje na ważne czynniki w procesie wychowania człowieka na każdym etapie jego rozwoju. Podkreśla rolę rodziny, jej znaczący wpływ na postawy i wybory poszczególnych członków, zwłaszcza dzieci. Pokazuje rozpaczliwe wołanie o to, by być zauważonym, na nowo pokochanym. Wołanie, które interpretowane jest przez rodziców jako złośliwa przekora wieku dorastania.
    W spektaklu matkę zagrała Irena Józefiak, dziewczynę Katarzyna Pędzimąż, a w rolę ojca i chłopaka wcielił się Cezary Skrocki. Aktorzy zagrali bardzo ekspresyjnie, wzbudzając silne emocje. Młoda widownia zagregowała współczuciem, ale także oburzeniem na samotność i ból młodej dziewczyny. Dostrzegli zagubienie, bezradność i przerażenie matki. Oburzyli się na cynizm, wyrachowanie i bezwzględność chłopaka, który był symbolem grupy rówieśniczej.
    Autorzy spektaklu nie pozostawili uczniów samych z rozbudzonymi emocjami. Kolejnym elementem programu była bowiem prelekcja dopełniająca przekazane teatralnie treści, a następnie zajęcia warsztatowe dające młodzieży możliwość przedyskutowania i zrozumienia problemu uzależnień. Warsztaty prowadzone były urozmaiconymi metodami a poruszały problem jednostki w społeczności rodzinnej i rówieśniczej. Ukazały jak radzić sobie z presją otoczenia, pozwoliły nazwać emocje i przepracować sytuacje konfliktowe.
    Zarówno spektakl, prelekcja i warsztaty spełniły według uczniów zadanie. Były ciekawą, różnorodną i bogatą formą profilaktyki uzależnień.
    Uczniowie mogli obejrzeć ten spektakl dzięki życzliwości dyrektorów szkół – Pani Marii Tylki z ZSPiG w Skrzypnem, Pani Jolanty Stolarczyk z ZSPiG w Bańskiej Niżnej i Pana Jarosława Szlęka z ZSPiG w Szaflarach, którzy udostępnili sale gimnastyczne.

Pełnomocnik Wójta Gminy Szaflary
ds. Przeciwdziałania Narkomanii
Małgorzata Gacek


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]