OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / SIOSTRA MISJONARKA W ZASKALU POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: SIOSTRA MISJONARKA W ZASKALU :.


              W październiku szkołę w Zaskalu odwiedziła misjonarka siostra Rita. Inicjatorką spotkania była pani katechetka Elżbieta Poniedziałek. Siostra Rita pracowała w Afryce, Boliwii a obecnie prowadzi szkołę na Jamajce.
               Spotkanie z zakonnicą było bardzo interesujące i ciekawe. Swój wykład ubogaciła licznymi fotografiami, które ilustrowały trudną codzienność w Afryce. Nasi uczniowie bardzo żywiołowo włączali się w dyskusję, zadawali wiele pytań i zaciekawieni słuchali opowieści zakonnicy. Trzeba wspomnieć, że siostra Rita wychowała się w Nowym Targu. Posiada dar zjednywania sobie ludzi, bardzo lubi rozmawiać z młodzieżą.

                Poproszeni o podzielenie się swoimi wrażeniami uczniowie V klasy napisali:

„Siostra Rita jest misjonarką, pracowała na różnych kontynentach, obecnie na Jamajce. Cieszę się, że odwiedziła naszą szkołę w Zaskalu i przywiozła ze sobą zdjęcia. Siostra Rita prowadzi szkołę, uczy dzieci pisania i czytania. Pokazała nam zdjęcia z różnymi owocami, których nie można zobaczyć w Polsce. Moim zdaniem warto było wysłuchać tych informacji ponieważ poznałam kulturę innych ludzi. Zdobyłam też wiadomości na temat Jamajki. Teraz wiem , że siostra Rita obawia się huraganów, które wieją pomiędzy czerwcem a wrześniem i mogą wyrządzić wiele szkód. Podziwiam ciężką pracę misjonarek.”
Patrycja Rzadkosz kl V.

„Siostra Rita jest misjonarką od 18 lat, mieszkała w Nowym Targu. Pracowała w Kongo a teraz w szkole na Jamajce. Misjonarka mówiła nam o pracy z dziećmi. Potem opowiadała o różnych egzotycznych owocach. Dowiedziałam się, że na Jamajce dzieci jedzą zielone pomarańcze, które są bardzo słodkie. Chciałabym żeby siostra Rita jeszcze raz odwidziła naszą szkołę.
Justyna Rokiciak kl. V.

                Z inicjatywy samorządu szkolnego prowadzonego przez panie: Bogusławę Kolasę i Martę Bocheńską w porozumieniu z księdzem Krzysztofem Kopciem proboszczem parafii św. Wojciecha w Zaskalu podjęto decyzję o pomocy materialnej dla uczniów szkoły na Jamajce, którą prowadzi siostra Rita. Nasi wychowankowie przekazali dary dla swoich koleżanek i kolegów w postaci przyborów szkolnych i zabawek.
W imieniu siostry Rity pragniemy z całego serca podziękować ofiarodawcom.


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]