OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /ZATRZYMAĆ ZANIKAJĄCE TRADYCJE POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ZATRZYMAĆ ZANIKAJĄCE TRADYCJE :.

ZATRZYMAĆ ZANIKAJĄCE TRADYCJE

     W ostatnią niedzielę września 2010 roku zespoły romski i góralski z Maruszyny Dolnej oraz krakowski z Biskupic zaprezentowały się podczas IV edycji Przeglądu Zespołów Ludowych pn. „Zatrzymać zanikające tradycje”. Otwarcia Przeglądu dokonał Wójt Gminy Biskupice – Zbigniew Fic wraz z Anną Rachwalik – Prezesem Stowarzyszenia Galicyjski Pakt Samorządowy „Kompas”.

     Jako pierwszy swój dorobek artystyczny zaprezentował Zespół Góralski „Zyngierki”, działający przy Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej. Górale wystąpili z przedstawieniem pt. „Śmierztecka”. Oryginalne brzmienie, gwara, czar góralskich przyśpiewek przeniosły widownię na Podhale. Zespól „Zyngierki jest dofinansowywany przez Radę Sołecką w Maruszynie od 1997 roku. Swój wielopokoleniowy charakter przyjął od 2007 roku, od czasu realizacji projektu „Szkoły Jagiellońskie” w Maruszynie Dolnej. Zespół prezentuje swój dorobek na uroczystościach rejonowych, gminnych, wiejskich oraz na konkursach kolęd na Bachledówce.

     Z dużym zainteresowaniem oczekiwano na występ romskiego Zespołu „Terne Ćhave”, Zespól działa od ośmiu lat przy Szkole Podstawowej i Gimnazjum w Maruszynie Dolnej, a dofinansowany jest w ramach „Rządowego programu na rzecz społeczności romskiej w Polsce”. Romowie w rożnym przedziale wiekowym przedstawili tradycyjne cygańskie tańce przy akompaniamencie gitar. Wielobarwne głosy, kolorowe stroje i bogata kultura Romów zachwyciły zebraną publiczność. Zespół prezentujący tradycyjny śpiew i taniec jest jednym z niewielu zespołów romskich działających na Podhalu. Wielopokoleniowość zespołu ma duży walor wychowawczy i wpływa na jego rozwój.

     Na zakończenie Przeglądu wystąpił rodzimy Zespół Regionalny „Małe Łazany” ze wsi Łazany w Gminie Biskupice. Młodzi artyści zaprezentowali tańce: poleczkę oraz krakowiaka. Dopełnieniem występu były partie śpiewane - fragmenty „Zabawy na łące”. pt. „Pastereczka”. Gmina Biskupice od trzech lat współpracuje ze szkołą w Maruszynie Dolnej w zakresie kultywowania tradycji.

     Organizatorem Przeglądu „Zatrzymać zanikające tradycje” było Stowarzyszenie Galicyjski Pakt Samorządowy „Kompas”, zaś partnerami realizowanego zadania byli Województwo Małopolskie oraz Gmina Biskupice.


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]