OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / WODA JEST NAJWIĘKSZYM DOBREM POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: WODA JEST NAJWIĘKSZYM DOBREM :.

WODA JEST NAJWIĘKSZYM DOBREM

      W Polsce pogłębia się susza. W rzekach ubywa z dnia na dzień coraz więcej wody. Tak źle nie było od dawna. Susza dotknęła wszystkie kraje europejskie. Mniej wody niż Polska ma tylko Belgia. Ilość wody w Polsce jest porównywalna z zasobami wody w Egipcie. Nie wykorzystujemy jednak wody tak racjonalnie jak w Egipcie i w innych krajach Bliskiego Wschodu. Istnieje pilna potrzeba opracowania strategii gospodarowania zasobami wodnymi na każdym szczeblu zarządzania. W wielu powiatach województwa małopolskiego jest problem braku wody. Coraz częściej słychać o braku wody w Krościenku n/Dunajcem, na Gubałówce. Dokuczliwy brak wody jest także w Maruszynie. Mieszkańcom Maruszyny pomaga kursujący prywatnie beczkowóz. Beczkowóz rozwiązuje problem połowicznie, ale możliwość zakupu wody jest zbawienna dla wielu gospodarstw. Szczególnie uciążliwy jest brak wody dla właścicieli gospodarstw rolnych. Trudno wytłumaczyć zwierzętom, że mają ograniczyć zapotrzebowanie na wodę. Trudno im przemówić do rozumu. Zabezpieczenie wody w gospodarstwach rolnych jest coraz trudniejsze i coraz droższe. Zakup wody dla czteroosobowej rodziny na miesiąc to 600 złotych. Koszt utrzymania zwierząt w oborze jest wielokrotnie większy.

      Problem z wodą na terenie Maruszyny istnieje od dawna. Wielokrotnie podejmowane były próby rozwiązania tego dylematu, ale zawsze napotykano na problemy. Od stycznia 2010 roku w Maruszynie istnieje Spółka Wodna „Maruszyna Centrum”, która zrzesza mieszkańców Maruszyny z terenu najbardziej zagrożonego brakiem wody w górnej części wsi. Do Spółki Wodnej przystąpiła również Gmina Szaflary. Poczyniono pierwsze inwestycje w postaci dwóch studni głębinowych. Aktualnie trwają przygotowania do prac projektowych sieci wodociągowej. Mieszkańcy Maruszyny i właściciele działek na tym terenie wiedzą, że bez wody nie da się żyć, więc ustalanie przebiegu sieci wodociągowej przebiega w bardzo poważnej atmosferze. W realizacji tego przedsięwzięcia przeszkadza również brak środków finansowych. Większość wykonanych inwestycji jest finansowana przez Gminę Szaflary. Członkowie Spółki Wodnej wpłacają systematycznie co miesiąc składki na budowę wodociągu ustalone przez Walne Zgromadzenie Spółki, ale to symboliczne kwoty biorąc pod uwagę potrzeby finansowe na inwestycję, gdzie woda będzie tłoczona pompami z dołu do góry. Różnica poziomów od studni do zbiornika wynosi około 200 metrów. Ogromny wkład pracy w zakresie doradztwa i wykonywania pracy przybliżającej możliwość budowy sieci wodociągowej w Maruszynie wykonują pracownicy Urzędu Gminy w Szaflarach na czele z Wójtem Stanisławem Ślimakiem. Swoją wiedzą i umiejętnościami wspierają nas: zastępca wójta - Paweł Cetera, geodeta, architekt i inżynierowie zatrudnieni w Urzędzie Gminy w Szaflarach. Dziękujemy za pozytywny stosunek do budowy wodociągu w Maruszynie, Radnym, Pani Skarbnik, Sołtysowi i Radzie Sołeckiej w Maruszynie.

      Zarząd Spółki zorganizował festyn, aby pozyskać fundusze na opłatę kosztów bieżącej działalności Spółki. W czasie festynu dobrowolne darowizny pieniężne złożyli: Małgorzata i Jacek Zagórski, Anna i Jan Królczyk, Helena i Jan Strama, Anita i Zbigniew Strama, Władysława Fąfrowicz, Danuta i Jan Kukulak, Anna Zarycka, Maria Palenik, Karolina i Ryszard Maśnica, Renata Jagoda, Łukasz Strama, Rafał Wilkus, Elżbieta i Jozef Wilkus, Zofia i Władysław Fatla, Zofia i Adam Bartoszek. W organizacji festynu znacząco pomogli strażacy OSP w Maruszynie: Grzegorz Bylina, Dariusz Wilkus, Paweł Marusarz i Tadeusz Strama oraz Anna Repa, Władysław Wilkus, Krystyna Jamrych, Anna Marusarz Zofia Zubek, Katarzyna Zubek Krystyna Rychtarczyk – Szczypta, Serdecznie dziękujemy darczyńcom i osobom wspierającym nasz festyn. Szczególnie jesteśmy wdzięczni za nieodpłatne udostępnienie pól, na których odbył się festyn: Anieli i Wojciechowi Zubkom, Władysławowi Bartoszkowi i Stanisławowi Bukowskiemu. Państwo Zubkowie udostępnili również swoje budowle na bufet, scenę dla orkiestry i grila oraz całą rodziną włączyli się w organizację imprezy. Dziękujemy Elżbiecie Smoleń za upieczenie i podarowanie moskali na festyn i Bożenie Skubisz za zrobienie i podarowanie oscypków. Dziękujemy Dariuszowi Wilkusowi i Stanisławowi Repie, za duży wkład w przygotowanie festynu.

      Festyn to była okazja do lepszego poznania się, do spotkania znajomych, do aktywnego świętowania, podziwiania wspanialej jesiennej przyrody i do wspólnej zabawy. Pogoda była wyśmienita, a atmosfera na festynie wzorowa. Dziękujemy przede wszystkim uczestnikom imprezy, bo bez nich nie byłoby wspomnień.

      Serdecznie wszystkim dziękujemy i prosimy wspierajcie budowę wodociągu w Maruszynie, bo mieszkańcom Maruszyny doskwiera brak wody.

Zarząd Spółki Wodnej „Maruszyna Centrum”

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]