OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /POZNAJEMY HISTORIĘ PODHALA W NOWOTARSKIM MUZEUM POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:POZNAJEMY HISTORIĘ PODHALA W NOWOTARSKIM MUZEUM :.

POZNAJEMY HISTORIĘ PODHALA W NOWOTARSKIM MUZEUM

      W październiku uczniowie Szkoły Podstawowej w Maruszynie Dolnej udali się do Muzeum Podhalańskiego im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu na lekcję muzealną.
      Wizytę rozpoczęli od lekcji przygotowanej przez pracowników muzeum na temat nowotarskiego rzemiosła, w scenerii przypominającej zakłady rzemieślnicze z dawnych lat. Podczas interesującej prelekcji dzieci usłyszały wiele nowych informacji na temat tradycyjnej ceramiki nowotarskiej z przełomu XIX i XX wieku. Z wielkim zainteresowaniem słuchali o kuśnierstwie. Uczeń, który usłyszał, że rzemiosłem tym zajmowały się całe rodziny, żywiołowo zareagował i powiedział, że przecież nadal mamy taką tradycję. Dzieci porównywały narzędzia pracy z XIX wieku z obecnie używanymi, przyglądały się narzędziom, które służyły do rozciągania skór i do czyszczenia, takim jak np. kosa kuśnierska, szkafy, łopatka. Oglądając kolejne eksponaty zgromadzone w kilku salach, uczniowie poznawali pracę oraz narzędzia pracy stolarza, szewca. Uczniowie zadawali mnóstwo pytań. Wynikało to stąd, że rodzice kilku z nich mają zakłady stolarskie, a jeden zakład szewski. Zauważono też, że teraz w większości prace te wykonują maszyny, a nie człowiek. Dziewczęta najdłużej oglądały stroje góralskie, przyglądały się narzędziom, za pomocą których robiono płótno. Chłopcy, jak przystało na prawdziwych górali, zatrzymali się na dłuższą chwilę przy warsztacie kapelusznika.
      Uczniowie uczestniczyli również w lekcji muzealnej "W nas jest przyszłości pociecha - z historii nowotarskiego szkolnictwa do 1945 roku". Uczniowie zobaczyli drukarnię oraz wysłuchali historii o nowotarskim szkolnictwie, a także obejrzeli wystawę zdjęć, dokumentów i przyborów szkolnych sprzed kilkudziesięciu lat.

Renata Jagoda

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY] [PRZETARGI] [OPŁATY]  [GKRPA]