OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / I GMINNY KONKURS WIEDZY
O SŁUDZE BOŻYM JANIE PAWLE II
POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:I GMINNY KONKURS WIEDZY O SŁUDZE BOŻYM JANIE PAWLE II:.


W hołdzie Wielkiemu Polakowi - I Gminny Konkurs
Wiedzy o Słudze Bożym Janie Pawle II.


                Kolejne rocznice budzą w nas różne wspomnienia, powodują, że zastanawiamy się nad pewnymi sprawami. Tak było i w tym wypadku.
                Społeczność Szkoły w Maruszynie Dolnej zainspirowana X rocznicą przejazdu Ojca Świętego Jana Pawła II przez Maruszynę i Gminę Szaflary postanowiła, iż należałoby w tym roku w szczególny sposób uczcić to wydarzenie, które miało miejsce dziesięć lat temu.
                Grono Pedagogiczne wspólnie z Panią Dyrektor Zofią Stramą postanowiło przygotować i przeprowadzić gminny konkurs, poświęcony naszemu Wielkiemu Rodakowi Słudze Bożemu Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.
                Teraz, kiedy nie ma Go między nami, tu na ziemi, szczególniej powinniśmy wczytywać się w Jego słowa, w tą wielką skarbnicę wiedzy, którą nam pozostawił.
                Nauczyciele mają za zadanie przybliżać dzieciom i młodzieży tę znakomitą postać, dlatego też Pani Dyrektor poddała pomysł organizowania konkursu plastycznego i wiedzy o życiu i twórczości Papieża Polaka. Konkursy te doskonale wpisały się w obchody X rocznicy pobytu Ojca Świętego Jana Pawła II na Podhalu.
                Młodzież gimnazjalna, która brała udział w konkursie wiedzy, odpowiedziała na wezwanie i wczytywała się w życiorys Karola Wojtyły – Jana Pawła II i w Jego nauczanie. Do współzawodnictwa zgłosiło się 10 uczestników, z 5 szkół Gminy Szaflary, którzy rozwiązywali test dotyczący życia Karola Wojtyły – Jana Pawła II oraz pisali rozprawkę na temat: „Czy słowa:„Sursum corda”-„W górę serca” – wypowiedziane pod Wielką Krokwią w Zakopanem mogą być przesłaniem dla dzisiejszego człowieka?”. Oto lista uczestników: Magdalena Bylina z Bańskiej Wyżnej, Bernadetta Jarząbek z Bańskiej Wyżnej, Jadwiga Maciasz z Maruszyny Dolnej, Barbara Babiarz z Maruszyny Dolnej, Agata Sądelska z Maruszyny Górnej, Natalia Krzysztofiak z Maruszyny Górnej, Danuta Szaflarska z Szaflar, Joanna Szczęch z Szaflar, Krystyna Marusarz ze Skrzypnego, Natalia Staszel ze Skrzypnego.
                I miejsce zajęła - Natalia Staszel – Gimnazjum w Skrzypnem – opiekun Iwona Zagól,
                II miejsce - Jadwiga Maciasz – Gimnazjum w Maruszynie Dolnej, opiekun Renata Jagoda,
                III miejsce - Krystyna Marusarz –Gimnazjum w Skrzypnem, opiekun Iwona Zagól,
                Wyróżnienie zdobyły Danuta Szaflarska – Gimnazjum w Szaflarach, opiekun Jarosław Szlęk, i Agata Sądelska – Gimnazjum w Maruszynie Górnej – opieku Robert Cherchel.
                Podsumowanie konkursu, które miało miejsce w Kościele Parafialnym p.w. Przemienienia Pańskiego w Maruszynie 6 czerwca bż. roku, było uwieńczeniem pracy uczniów, a jednocześnie oddaniem hołdu Słudze Bożemu Janowi Pawłowi II.
                Na tę uroczystość przybyli zaproszeni goście. Gminę Szaflary reprezentował zastępca wójta Pan Paweł Cetera oraz Pan Zbigniew Strama – inspektor do spraw oświaty; dyrektorzy szkół i przedszkoli Gminy Szaflary oraz poczty sztandarowe ze szkół w Bańskiej Wyżnej, w Maruszynie Górnej, w Skrzypnem i w Maruszynie Dolnej. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Pan Stanisław Tylka – radny powiatu nowotarskiego, Pan Jan Dziedzic – radny Gminy Szaflary, przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Ochrony Przeciwpożarowej Rady Gminy Szaflary, Pan Józef Strama – Radny Gminy Szaflary z Maruszyny, przedstawiciel Biura Poselskiego Posła na Sejm RP Andrzeja Guta Mostowego z Zkopanego, który wręczył dwie nagrody za najlepsze miejsca w konkursie wiedzy o Janie Pawle II uczennicom: Natalii Staszel i Jadwidze Maciasz. W uroczystości wzięli udział laureaci gminnych konkursów, społeczność szkolna ze szkoły podstawowej i gimnazjum w Maruszynie Dolnej oraz uczniowie ze szkoły podstawowej w Maruszynie Górnej ze swoimi nauczycielami. Przybyli goście wzięli udział we Mszy Świętej odprawionej przez ks. Proboszcza Adama Stawarza, który przypomniał wszystkim chwile z 1997r., będące najważniejszym wydarzeniem historycznym dla Maruszyny i Gminy Szaflary. Po Mszy Świętej uczniowie z ZSPiG z Maruszyny Dolnej zaprezentowali program liryczno – muzyczny pod kierunkiem Pań: Renaty Jagody, Renaty Zagól i Joanny Żółtek, który był wspomnieniem o Ojcu Świętym, Janie Pawle II. Program uświetnili uczniowie grający na gitarach przygotowani przez Panią Sylwię Basta. W hołdzie Papieżowi zaprezentował się także uczniowski zespół muzyczny z Maruszyny Dolnej prowadzony przez Pana Andrzeja Lasaka, który zagrał kilka utworów muzyki góralskiej na instrumentach smyczkowych, a także dwie pieśni Maryjne. Zespołowi towarzyszył czteroosobowy chór uczennic z klasy piątej śpiewający na melodię góralską pieśń poświeconą Matce Boskiej Ludźmierskiej.
                Po występach artystycznych nastąpiło podsumowanie konkursów i Pani Dyrektor Zofia Strama wraz z Panem Pawłem Ceterą – zastępcą wójta gminy wręczyła zwycięzcom i wyróżnionym uczniom w konkursie wiedzy i w konkursie plastycznym nagrody książkowe i pamiątkowe dyplomy. Pani dyrektor podziękowała uczestnikom, nauczycielom mieszkańcom Maruszyny i zaproszonym gościom za przybycie na tę przepiękną uroczystość, także Ks. Proboszczowi Adamowi Stawarzowi za umożliwienie odbycia tej uroczystości w Świątyni w Maruszynie, w najbardziej godnym miejscu dla uczczenia Wielkiego Polaka – Jana Pawła II. Pan Paweł Cetera podziękował społeczności szkolnej z Maruszyny Dolnej za pomysł organizacji gminnych konkursów poświęconych Janowi Pawłowi II i życzył, aby w przyszłości były to konkursy międzygminne.

Renata Zagól

Protokół konkursowy
Praca Jadwigi Maciasz

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]