OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / O OBOZIE W JAROSŁAWCU PRAWIE WSZYSTKO… POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:O OBOZIE W JAROSŁAWCU PRAWIE WSZYSTKO… :.

O OBOZIE W JAROSŁAWCU PRAWIE WSZYSTKO…

      W dniach 26.06 – 07.07.2010 roku dzieci i młodzież z Gminy Szaflary w liczbie 42 osoby pod opieką 7 osób kadry przebywało na obozie profilaktycznym w Ośrodku Wypoczynkowym „Marysieńka” w Jarosławcu n/ Bałtykiem. W obozie brali udział uczestnicy wytypowani zgodnie z obowiązującą procedurą przez powołaną w tym celu Komisję. Celem tego obozu było stworzenie warunków do wypoczynku poza miejscem zamieszkania oraz możliwości poznania krajobrazu nadmorskiego i historii miejscowości Pojezierza Pomorskiego, przezwyciężenie własnych słabości, podnoszenie własnej wartości za pomocą sukcesów w konkursach, a także stworzenie okazji wzajemnego poznania się i współpracy w grupach.
      Po przyjeździe uczestnicy spożyli obiadokolację na dużej ośrodkowej stołówce i zostali zakwaterowani w pokojach z łazienkami. Poznali również regulaminy obowiązujące w Ośrodku oraz harmonogram dnia i plan obozu. Wspaniała pogoda, która towarzyszy szaflarskim obozom profilaktycznym od 2002 roku szczególnie dopisała w tym roku. Słońce i wysokie temperatury towarzyszyły obozowiczom przez 11 dni, tylko jeden dzień (w połowie) był deszczowy i dzięki temu mogli zobaczyć nieco większe fale na morzu.
Podczas obozu dzieci i młodzież korzystała z kąpieli słonecznych i morskich pod czujną opieką kadry i ratowników. Dwukrotnie zorganizowano dyskotekę i raz ognisko z pieczoną kiełbaską i z dużą porcją piosenek. Na ognisku i na apelach podsumowywano konkursy i wręczano nagrody po każdej całodniowej wycieczce.
     Zorganizowano również konkurs na najpiękniejszą rzeźbę z piasku. Wszyscy wykonawcy pięknych budowli zostali nagrodzeni. Przez cały okres pobytu nad morzem trwał „konkurs czystości w pokojach”, które codziennie sprawdzało jury pod przewodnictwem pani doktor Dudowej. Zwyciężyli chłopcy z pokoju 318 – Mateusz Zapotoczny, Sebastian Cudzich, Radek Jagoda i Piotrek Surmiak oraz dziewczęta z pokoju 324 – Weronika Łoszak, Edyta Strama, Kinga Mucha i Kinga Kuzera.
     W czwartym dniu pobytu nad morzem po wcześniejszym poznaniu zasad obowiązujących na obozie zorganizowano chrzest obozowicza dla tych uczestników, którzy pierwszy raz byli na obozie. Każdy kandydat na obozowicza musiał wykazać się sprawnością fizyczną i odwagą. Po pokonaniu maratonu sportowego z podskokami i czołganiem się „diabły morskie” (Piotrek Surmiak i Radek Jagoda) wrzucały do morza każdego obozowicza oddzielnie, aby dopełnić tradycyjnego chrztu.
     W pobliskim Darłowie uczestnicy podziwiali Zamek Książąt Pomorskich, Muzeum Narzędzi Tortur, remontowany rynek oraz port rybacki nad Wieprzą. W konkursie wiedzy o Darłowie wśród uczestników ze szkół podstawowych zwyciężyli: Radek Sikoń i Katarzyna Gacek z Boru oraz Alicja Cachro z Bańskiej Wyżnej, a wśród gimnazjalistów pierwsze miejsce uzyskali: Klaudia Bafia z Zaskala, Józef Rusnak z Boru, Radosław Jagoda z Maruszyny Dolnej i Maciej Strzęp z Bańskiej Wyżnej. Drugie miejsce zdobyli: Anna Jarząbek ze Skrzypnego, Marek Kalata z Zaskala i Piotr Surmiak z Maruszyny Dolnej, a trzecim miejscem podzielili się Andrzej Zaliński z Bańskiej Wyżnej i Dawid Zapotoczny z Szaflar.
     W Słowińskim Parku Narodowym obozowicze pokonując wiele kilometrów na trasie Rąbki - Łeba meleksami oraz pieszo podziwiali charakterystyczną roślinność, okazałe i niepowtarzalne ruchome wydmy łebskie oraz wspaniałą plażę, którą przemaszerowali na długości siedmiu kilometrów.
     Wszyscy byli oczarowani górami i pagórkami usypanymi z piasku. Wiele radości sprawiało im zjeżdżanie po zboczach wydm oraz długotrwały marsz boso po piaszczystych wydmach oraz po nadmorskiej plaży. W trakcie wycieczki uczestnicy poznawali przyczyny powstawania wydm oraz bogatą historię Łeby. Tradycyjnie wycieczkę podsumowano konkursem wiedzy, w którym spośród uczestników ze szkół podstawowych pierwsze miejsce uzyskali Grzegorz Hreśka z Bańskiej Niżnej i Dominika Gacek z Boru, drugie miejsce Alicja Cachro z Bańskiej Wyżnej i Radek Sikoń z Boru, a trzecie miejsce zdobyli Monika Gałdyn z Zaskala, Gil Justyna z Bańskiej Wyżnej i Edyta Strama oraz Mateusz Zapotoczny z Maruszyny Górnej.
     Wspaniałą wycieczkę zaliczyli uczestnicy obozu wyjeżdżając do miasta portowego – Kołobrzegu, gdzie obowiązkowo popłynęli statkiem turystycznym „Wiking”, zwiedzili latarnię morską, muzeum minerałów i kołobrzeskie molo. Podróż statkiem wszyscy obozowicze znosili dzielnie. W czasie rejsu podziwiali morski widnokrąg, port i panoramę miasta. Z platformy widokowej latarni morskiej widoczny był prawie cały Kołobrzeg oraz port i molo. W dalszej części wycieczki zwiedzano skansen „Dziki Zachód” w Zieleniewie k/ Kołobrzegu. Podziwiano wigwam i szereg innych budowli w skansenie. Cześć uczestników skorzystała z przejażdżki na koniach i na wielbłądzie.
     W ostatnią podróż obozowicze udali się do skansenu kaszubskiego w Szymbarku. Tam podziwiano najdłuższą deskę świata – 36,83 m, dom „do góry nogami” – symbol obalenia komunizmu, „Dom Sybiraka” z XVIII wieku oraz replikę bunkra „Ptasia wola” Gryfa Pomorskiego. Uczestnicy wycieczki poznali kaszubskie nuty, które odśpiewała pani przewodnik. Mieli także okazję poznania kilku słów w mowie i w piśmie w języku kaszubskim. Pani przewodnik przedstawiła cechy charakterystyczne Kaszubów: pracowitość, pomysłowość, wiara i patriotyzm. Zwiedzany skansen w Szymbarku jest odzwierciedleniem wszystkich cech tutejszych mieszkańców. Kaszubi podobnie jak górale mają swój strój, język, zwyczaje i obyczaje oraz bogatą historię.
      W Jerozolimie w kościele „Pater Noster” znajdują się dwie tablice z Polski przedstawiające zapis modlitwy pańskiej „Ojcze nasz” w języku polskim i kaszubskim.
     W konkursie wiedzy obejmującym dwie ostatnie wycieczki w grupie szkół podstawowych pierwsze miejsce zajęli: Grzesiek Heśka z Bańskiej Niżnej i Radek Sikoń z Boru, drugie miejsce uzyskały Dominika Gacek z Boru i Alicja Cachro z Bańskiej Wyżnej, a trzecie przypadło Katarzynie Kustwan z Boru, Annie Stopka i Justynie Gil z Bańskiej Wyżnej oraz Mateuszowi Zapotocznemu z Maruszyny Górnej. W grupie gimnazjalistów pierwsze miejsce zdobyli Klaudia Bafia z Zaskala i Piotr Surmiak z Maruszyny Dolnej, drugie miejsce uzyskał Radosław Jagoda z Maruszyny Dolnej i Marek Kalata z Zaskala, a trzecie miejsce Jacek Suski z Zaskala.
     W imieniu uczestników obozu profilaktycznego w Jarosławcu oraz w imieniu ich rodziców dziękuję radnym i wójtowi Gminy Szaflary za sfinansowanie przepięknej wyprawy nad morze w 2010 roku.

Kierownik obozu
Zofia Strama

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]