OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /„TEJ, CO NIE ZGINĘŁA” – W 100-LECIE WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ - PROMOCJA KSIĄŻKI „WSPOMNIENIA” WOJCIECHA KAMIŃSKIEGO W GMINIE SZAFLARY. POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:„TEJ, CO NIE ZGINĘŁA” – W 100-LECIE WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ - PROMOCJA KSIĄŻKI „WSPOMNIENIA” WOJCIECHA KAMIŃSKIEGO W GMINIE SZAFLARY. :.

„TEJ, CO NIE ZGINĘŁA” – W 100-LECIE WYBUCHU I WOJNY ŚWIATOWEJ - PROMOCJA KSIĄŻKI „WSPOMNIENIA” WOJCIECHA KAMIŃSKIEGO W GMINIE SZAFLARY.


       Motto spotkania:
      „Historia narodu – to wypadkowa indywidualnych losów ludzkich, kolejnych pokoleń Polaków.
      Spotkanie to, niech będzie naszą pamięcią, ale i hołdem, i wdzięcznością złożoną tym, którzy o wolność naszego kraju nie tylko potrafili bohatersko walczyć; ale podczas pokoju także pięknie żyć, by budować własną teraźniejszość, ale z myślą o przyszłości idących po nich pokoleń.
      Do takich należał Wojciech Kamiński z Szaflar, autor „Wspomnień” , będących zwierciadłem losów pokolenia, któremu przyszło żyć w ciężkich i niewyobrażalnych dla nas czasach”. /Maria P./


      Pod taką myślą przewodnią odbyło się 29.07.2014 r., we wtorkowy wieczór, bo o godzinie 18.00, spotkanie w Urzędzie Gminy w Szaflarach (sala obrad), promujące książkę „Wspomnienia” Wojciecha Kamińskiego.
      Data spotkania nie była przypadkowa, ponieważ 100 lat temu (zgodnie z tekstem książki, s.9.), odbyła się w Szaflarach ogólna mobilizacja poborowych i rezerwistów do lat 42, którzy już 12 sierpnia 1914 r. żegnani przez zrozpaczone rodziny, odjechali na wielką wojnę, Jednym z nich był Wojciech Kamiński, który wraz z innymi miał podzielić okrutny i nieznany los. Jednak, Wojciech Kamiński nie tylko był na wojnie, ale jeszcze chciał coś potomnym z tego „piekła” ku pamięci zostawić, a być może ostrzec przed kataklizmem wojny. Dlatego niemal dzień po dniu pisał „pamiętnik” wydarzeń, które przeżył i których koszmarne obrazy oglądały jego oczy. W pamiętniku z wielkiej wojny, autor dał obraz również żołnierzy polskich wcielonych do zaborczych wrogich sobie armii i którym kazano walczyć przeciw sobie:
„W pamięci utkwił mi przykry widok; doktorzy opatrywali dwóch rannych chłopaków, jeden nasz, drugi w rosyjskim mundurze, obydwaj Polacy i obydwaj mieli krzyże Chrystusa na piersi” (s. 13).
      Po szczęśliwym powrocie z frontu włoskiego pod koniec lipca 1917 do rodzinnej wsi, Wojciech Kamiński zajął się gospodarstwem; a po odzyskaniu niepodległości przez Polskę, pracą na rzecz społeczności wchodząc w 1921 roku do Rady Gminnej w Szaflarach. W roku 1927 został Wójtem Gminy Szaflary. W tym też roku był jednym z organizatorów „Pierwszej Podhalańskiej Spółdzielni Mleczarskiej w Szaflarach”, uruchomionej w lutym 1928 roku (s.5).
      Rok 1939, przynosi koszmar następnej wojny. W tragicznych czasach okupacji, Wojciech Kamiński z woli okupanta, musi nadal pełnić niełatwą rolę wójta tym razem niemieckiego. Nadal pisze wspomnienia, w których przedstawia koszmar okupacji z punktu widzenia wójta i skomplikowanej sytuacji, którą niosło to stanowisko. Jest to życie w nieustannym zagrożeniu oraz dokonywanie wyborów możliwie najlepszych, omijających nakazy okupanta, by ocalić przede wszystkim życie powierzonej mu społeczności. Okazuje się, że niełatwa rzeczywistość jest w latach powojennych. Obraz wojny i lat po II wojnie światowej, zawiera część druga „Wspomnień: II wojna światowa i lata powojenne”. Wspomnienia te autor podsumuje:
„Takie to były czasy, w których przyszło mi żyć i pracować dla Szaflar, Podhala i Polski” (s.172).
      Bogate w wydarzenia i aktywne życie społeczne autora „Wspomnień” obrazuje jego życiorys (s. 5).
Wojciech Kamiński był wójtem przez 18 lat, a w samorządzie pracował przez 25 lat; dlatego zdaniem obecnego wójta gminy, Stanisława Ślimaka, miejscem godnym spotkania promocyjnego i wspomnień dotyczących tej wyjątkowej postaci, powinien być Urząd Gminy Szaflary dysponujący ładną i dużą salą obrad.
      Organizatorami promocji byli: Wójt Gminy Szaflary, Stanisław Ślimak; kier. Gminnej Biblioteki Publicznej, Maria Piszczek; wnuczka autora „Wspomnień”, Krystyna Kamińska. Z organizatorami współpracowała także Anna Marduła, emerytowana nauczycielka i Anna Mlekodaj, wykładowca na PPWSZ w Nowym Targu, redaktorka oraz wydawca dzieła, ale także propagatorka regionu i działaczka regionalna. Prowadzącym spotkanie był Jan Antoł, nauczyciel i postać znana ze swej działalności na rzecz społeczności, nie tylko w gminie. Promowane „Wspomnienia”, zostały wydane staraniem Krystyny Kamińskiej, wnuczki nieżyjącego już Wojciecha Kamińskiego, przy współpracy redakcyjnej z Anną Mlekodaj i wydane przez Wydawnictwo „Zachylina” w 2014 roku. Do wydania książki przyczyniła się także Gmina Szaflary, która (jak czytamy na odwrocie strony tytułowej), udzieliła finansowego wsparcia.
      Promocja książki (mimo okresu urlopowego), wzbudziła duże zainteresowanie i przybyli na nią licznie nie tylko mieszkańcy gminy, a zwłaszcza Szaflar (w tym liczny udział wzięła rodzina Kamińskich); ale także swoją obecnością zaszczycili gminę ludzie mieszkający poza nią, często wywodzący swój rodowód z Szaflar, m.in. Józef Marek z małżonką lub połączeni z Wojciechem Kamińskim relacjami zawodowymi, np. Józef Kwolek, księgowy wspomnianej „Mleczarni”, który wrócił pamięcią do lat, gdy pracował w Mleczarni i przybliżył tamten czas oraz przeczytał swoje wiersze obrazujące osobę Wojciecha Kamińskiego.
      Krótko o przebiegu spotkania:
      Ponieważ Wójt Wojciech Kamiński był góralem - i honorowo nosił strój góralski, dlatego spotkanie to, nie mogło się obejść bez akcentów góralskich. Gości gromadzących się na sali obrad, witała tradycyjnie szaflarzańska muzyka, skłająca się z „Dzieci Mrowców”.
      Na rozpoczęcie, wszystkich zebranych w „biołyj izbie”, przywitał nasz gazda gminy, Stanisław Ślimak, który z kolei oddał prowadzenie spotkania „w ręce” Jana Antoła.
      Na samym początku, Jan Antoł nawiązał do setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej – i minutą ciszy uczciliśmy tych, którzy zginęli na wszystkich frontach „za wolność waszą i naszą”.
      W następnej kolejności Krystyna Kamińska, reprezentująca już nieżyjącego autora, opowiedziała krótko o swoim dziadku (Wojciechu Kamińskim) i jak doszło do wydania „Wspomnień”; o tym że zdopingowała ją do takiej „odwagi” Anna Mardułowa, jej przyjaciółka, która powiedziała „że to nie może zaginąć”; a później konkretnie tą sprawą zajęła się Anna Mlekodaj, która w pamiętnikach odkryła wielką i wyjątkową wartość historyczną, ale także literacką ze względu na nietypowy rodzaj relacji narratora. Zabierając głos podczas promocji, podzieliła się ze słuchaczami samym przeżyciem wynikającym z kontaktu z rękopisem Wojciecha Kamińskiego. W swojej refleksji wskazała na dwie postacie związane z Szaflarami – i jakże różne: Augustyna Suskiego i Wojciecha Kamińskiego, a także różne postawy patriotyzmu. Jeden poniósł śmierć; a drugi przetrwał, bo był pragmatycznym patriotą, który omijał pewne nakazy, by się wywiązać względem okupanta i szukał rozwiązań miejscowych (np. otworzył roboty melioracyjne), które pozwoliły zatrzymać część ludzi skazanych na wywózkę do Niemiec. Bohaterstwo pragmatyczne; to nie ginąć, ale kalkulować tak, by jak najbezpieczniej przeprowadzić swoją gromadę i chronić przede wszystkim życie. Nie ginąć; ale żyć. [Interpretacja autorki tekstu]
      W następnej kolejności, Jan Antoł przedstawił kilka wybranych fragmentów „Wspomnień”, które wysłuchano w ciszy i ze wzruszeniem (nie wyłączając samego lektora).
      Druga część spotkania należała do zebranych – i trzymała słuchaczy w napięciu. Były to wypowiedzi spontaniczne, niektóre z autopsji – inne oparte na wspomnieniach własnych przodków.
      Wśród wspominających tamte czasy oraz samego Wojciecha Kamińskiego byli m.in.: Roman Dzioboń, Józef Staszel, Józef Marek, Józef Kwolek, Jarosław Szlęk, Anna Marduła. Postać Wojciecha Kamińskiego przybliżył także Włodzimierz Szczerba, który jako przedstawiciel Koła ZP w Szaflarach nie tylko wypowiedział się na temat samych „Wspomnień”, ale także przypomniał fakt, że Wojciech Kamiński był założycielem ich szaflarskiego koła, które wciąż działa i rozwija swoją działalność. Były też inne spontaniczne głosy z sali.
      Na zakończenie spotkania trwającego przeszło 2 i pół godziny, Wójt Gminy Szaflary, Stanisław Ślimak w imieniu Organizatorów, wręczył symboliczne kwiaty tym, którzy ocalili od zapomnienia nie tylko kawałek historii gminy; ale i Polski – i naszej niedoli narodowej; aby nie poszły w zapomnienie. Za taką postawę podziękował Krystynie Kamińskiej, Annie Mlekodaj i Annie Marduła.
      Kończąc tą krótką wypowiedź, serdecznie dziękuję w imieniu organizatorów Wszystkim, którzy znaleźli czas, by wspólnie przeżyć chwilę „Wspomnień”. Myślę, że zamieszczone zdjęcia – w jakimś sensie uzupełnią moją wypowiedź. Więcej zdjęć można znaleźć na: https://www.facebook.com/fotoszaflary/photos_stream oraz informacje o spotkaniu na portalu www.podhale24.pl/rozmaitości/, z dnia 1 sierpnia. Uzupełnieniem informacji o promocji i treści „Wspomnień” oraz niektórych wypowiedzi, jest także artykuł Moniki Pary (obecnej na promocji), pt.”Świadek wielkiej wojny”, który można przeczytać w „Tygodniku Podhalańskim” Nr 32/2014, z dnia 7 sierpnia, na stronie 22.

Autor tekstu: Maria Piszczek – kier. Gminnej Biblioteki
Zdjęcia: Grzegorz Stolarczyk                                       

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]