OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / SPEKTAKL NA LODZIE „CALINECZKA” POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: SPEKTAKL NA LODZIE „CALINECZKA”. :.

SPEKTAKL NA LODZIE „CALINECZKA”

      W dniu 28 kwietnia 2010 r. uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze brali udział w wycieczce do Krakowa. Program obejmował spektakl na lodzie pt. „Calineczka” i zwiedzanie Muzeum Etnograficznego. Wycieczka była dofinansowana ze środków Gminnej Komisji Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Gminy Szaflary.
     Jadąc autobusem dzieci miały okazję powtórzyć sobie wiadomości o paśmie Karpat, łańcuchu górskim w środkowej Europie, ciągnącym się łukiem przez terytoria Austrii, Czech, Polski, Słowacji, Węgier, Ukrainy i Rumunii. Najdalej na północ wysunięte wzniesienie Karpat znajduje się w Krakowie. Jest to Góra Borkowska, na szczycie której wybudowano kościół p.w. Matki Boskiej Zwycięskiej.
      Przejeżdżając przez Pcim nasz przewodnik opowiedział nam o Kliszczakach. „Ta grupa etnograficzna zamieszkiwała, w dużym przybliżeniu, obszar wyznaczony miastami Rabka - Sucha Beskidzka – Myślenice, mniej więcej pomiędzy górną Rabą, a górną Skawą. Od wschodu graniczyli z Zagórzanami, od południa z Podhalanami, od południowego-zachodu z Góralami Babiogórskimi, od zachodu z Góralami Żywieckimi, od północy z Krakowiakami Zachodnimi” (inf: Wortal Tradycji i Kultury Gminy Pcim).
     Aby dotrzeć do hali lodowej Cracovii przejeżdżaliśmy m. in. przez Kazimierz, jedną z wielu dzielnic Krakowa, które pierwotnie były odrębnymi miastami. Pan Przewodnik przybliżył nam historię Kazimierza od momentu lokowania aż do przyłączenia go do Krakowa. Opowiedział także historię jej mieszkańców – głównie ludności żydowskiej.
     Spektakl „Calineczka” to baśniowe widowisko w wykonaniu Moskiewskiego Teatru na lodzie „Aleko” oparte na znanym utworze Hansa Chrisiana Andersena. Przedstawienie wyreżyserowane było przez mistrzynię jazdy figurowej na lodzie Olgę Kondraszową.
Przedstawienie było zachwycające. Na tafli lodowej pojawili się aktorzy – dorośli i dzieci. Podziwialiśmy ich umiejętności jazdy na łyżwach i umiejętności aktorskie. Zachwycały także stroje. Spektakl był prześliczny.
     Po spektaklu udaliśmy się do Muzeum Etnograficznego im Seweryna Udzieli. Uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy – dzieci młodsze i dzieci starsze. Obejrzeliśmy wystawę strojów regionalnych, ekspozycje dotyczące m. in. obrzędów bożonarodzeniowych, wielkanocnych, związanych z porami roku i inne. Z wielkim zaciekawieniem dzieci słuchały jakimi narzędziami dawniej się posługiwano np. w czasie prac polowych, w kuźni, przy obróbce lnu czy wyrabiając meble.
      W muzeum znajduje się oryginalna olejarnia, do wyrobu oleju lnianego, a także folusz. Uczniowie zobaczyli także jak wyglądały dawniej klasy szkolne. Mogli nawet usiąść w ławkach, wtedy gdy Pani Przewodnik opowiadała w jakich warunkach dawniej uczono.
Ten dzień był pełen wrażeń.

Relacja: Małgorzata Gacek

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]