OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

PORTAL / POPULARYZACJA KULTURY ZIEM
GÓRSKICH WŚRÓD DZIECI
POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:POPULARYZACJA KULTURY ZIEM GÓRSKICH WŚRÓD DZIECI:.


             25 listopada 2006 roku w Gminnym Ośrodku Kultury Regionalnej w Kościelisku odbyło się otwarcie ekspozycji pt. „Popularyzacja kultury ziem górskich wśród dzieci” oraz promocja albumu „Tradycje i zwyczaje pasterskie Karpat w twórczości dzieci” wydanego przez Akademię Rolniczą w Krakowie, Instytut Botaniki PAN i Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku, który zawiera część prac zgłoszonych do części plastycznej konkursu „Historia i dzień dzisiejszy parafii i miejscowości karpackich. Tradycje i obrzędowość religijna związana z wypasem owiec w Karpatach” edycja 2006.
             Wystawę otworzyli prof. dr hab. Edward Wierzchoś z Akademii Rolniczej w Krakowie i Wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń. Nad przebiegiem całej imprezy czuwały Panie: dyrektor GOKR w Kościelisku Maria Bętkowska i prezes Związku Podhalan Oddział w Kościelisku Anna Nędza-Kubiniec. Organizatorzy imprezy- Szkoła Podstawowa w Borze, Gminny Ośrodek Kultury Regionalnej w Kościelisku i Związek Podhalan Oddział w Kościelisku – zaprosili licznie zgromadzonych gości. Byli wśród nich: uczniowie wraz z opiekunami, których prace znalazły się w albumie, przedstawiciele Akademii Rolniczej w Krakowie dr hab. Czesław Klocek prof. AR , prof. dr hab. Jerzy Niedziółka, prof. dr hab. Edward Wierzchoś i dr Edyta Molik, wójt Gminy Szaflary mgr inż. Stanisław Ślimak, wójt Gminy Kościelisko Bohdan Pitoń. Nie zabrakło także baców: Stanisława Rychtarczyka z Rusinowej Polany, Andrzeja Staszela- Furtka z Kuźnic, Józefa Słodyczki- Manioka z Doliny Kościeliskiej i Jana Zięby – Gała z Doliny Chochołowskiej.
             Podczas spotkana Jan Karpiel- Bułecka zaprezentował wszystkim uczestnikom grę na instrumentach pasterskich. Pani dr Edyta Molik i Pani Maria Bętkowska w nagrodę wręczyły dzieciom kolorowe albumy, w których jeszcze raz mogą zobaczyć swoje prace i pochwalić się nimi bliskim i znajomym. W przerwie posiadów można było spróbować potraw góralskich przygotowanych przez członkinie Związku Podhalan Oddział w Kościelisku.
              Na koniec uczniowie z ZSPiG ze Skrzypnego pokazali przedstawienie pt. „Na holi”, które przygotowała Pani Monika Peciak wraz z kapelą pod kierunkiem Jana Joniaka.

Tekst Dorota Sikoń


[Rozmiar: 11536 bajtów]


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]