OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /BYĆ PATRIOTĄ DZISIAJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:BYĆ PATRIOTĄ DZISIAJ :.

BYĆ PATRIOTĄ DZISIAJ

      W czasach pokoju, kiedy nie trzeba sięgać po broń, by walczyć o wolność kraju, bycie patriotą wydaje się być bardzo trudne. Czy można być patriotą w czasie pokoju? Jan Paweł II ujmował ten temat tak: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy nawet samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu”. A więc po części patriotyzm to nauka historii, tradycji, języka a także pamięć o historii i rodakach.
      Wpisując się w tę definicję patriotyzmu, uczniowie Szkoły Podstawowej w Borze wzięli udział w akademii upamiętniającej odzyskanie niepodległości, którą przygotowała Pani Halina Gacek z dziećmi klas II i III, grupa 18 uczniów wystąpiła w Koncercie Pieśni Patriotycznej w Skrzypnem w dniu 10 listopada, śpiewając piosenkę Anny Jantar „Nie żałujcie serca” oraz piosenkę Skaldów „Przyjedź mamo na przysięgę”. 11 listopada uczniowie uczestniczyli w Rajdzie Niepodległościowym „Spisz 2011”.
      Całodniowy rajd rozpoczął się o godz. 9.00 w kościele pod wezwaniem św. Kwiryna w Łapszach Niżnych, gdzie została odprawiona Msza Święta w intencji Ojczyzny. Po mszy Pan Julian Kowalczyk przedstawił historię zmagań o odzyskanie niepodległości na terenie Spisza, a także przynależności tych ziem do Polski. Przybliżył sylwetki: Józefa Wiśmierskiego, który został zamordowany przez słowacką bojówkę podczas akcji plebiscytowej w 1920 roku, Wojciecha Halczyna, który był członkiem polskiej delegacji na konferencję pokojową w Paryżu w 1919 r. i delegacji do prezydenta Stanów Zjednoczonych Woodrowa Wilsona w sprawie przyłączenia Orawy i Spisza do Polski, oraz bł. ks. Józefa Stanka, któ­ry zginął śmiercią męczeńską w Powstaniu Warszawskim 1944 roku.
      Po złożeniu kwiatów i zapaleniu zniczy przy tablicach upamiętniających tamte wydarzenia uczestnicy rajdu, podzieleni na grupy wyruszyli zdobywać sprawności.
      Grupy rywalizowały między sobą w przeciąganiu liny, można było zdobyć punkty za znajomość zasad udzielania pierwszej pomocy, np. układając poszkodowanego w pozycji bezpiecznej. Dzieci musiały przezwyciężyć strach, kiedy przeprawiały się na drugą stronę potoku, zjeżdżając na linie, można było wykazać się celnym okiem, strzelając do celu, a chyba najtrudniejsze okazało się wchodzenie na ściankę wspinaczkową.
      Na zakończenie rajdu na uczestników czekał pyszny bigos i upominki.

Relacja: Małgorzata Gacek

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]