OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL / OGÓLNOPOLSKI KONKURS „POZNAWAJ POLSKĘ” – WRAŻENIA UCZESTNIKÓW POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:OGÓLNOPOLSKI KONKURS „POZNAWAJ POLSKĘ” – WRAŻENIA UCZESTNIKÓW :.

OGÓLNOPOLSKI KONKURS „POZNAWAJ POLSKĘ” – WRAŻENIA UCZESTNIKÓW

      Konkurs „Know Poland – Poznawaj Polskę” dla gimnazjalistów mieszkających w miejscowościach do 10000 mieszkańców jest organizowany co roku przez Fundację Wspomagania Wsi. Trwa on od września do marca i składa z trzech etapów. Podczas dwóch pierwszych uczestnicy odpowiadają przez Internet na pytania z różnych dziedzin i zbierają za to punkty. Ci, którzy nie wykazują się dostateczną wiedzą i uzyskują za mało punktów, odpadają.
      My, to znaczy Marek Kaczmarczyk, Beata Hreśka i Marzena Kaczmarczyk, uczniowie Gimnazjum w Bańskiej Niżnej, także wzięliśmy udział w konkursowych zmaganiach. W pierwszej części konkursu brało udział aż 912 młodych Polaków, więc nie mieliśmy prostego zadania do wykonania. Poświęciliśmy bardzo dużo czasu, aby znaleźć właściwe odpowiedzi na pytania, które, jak się okazało, były dosyć trudne i nieraz podchwytliwe. Największą trudność sprawiło nam m.in. wyszukanie wyrazów pochodnych od staropolskiego słowa „parst” oraz wyjaśnienie, kim jest „Laputańczyk”. Cały czas pracowaliśmy pod pieczą Pana Grzegorza Stolarczyka, który zachęcił nas do udziału w tym konkursie. Mimo iż nie było to proste, przeszliśmy dwa pierwsze etapy, a następnie pokonaliśmy 159 uczestników w dodatkowej, trzeciej części.
      Zadaniem stanowiącym główny element ostatniej części eliminacji było napisanie rozprawki na jeden, wybrany przez uczestnika, temat z piętnastu podanych. Było to bez wątpienia najtrudniejsza cześć konkursu, bowiem musieliśmy się wykazać sprawnością językową, znajomością literatury i kreatywnością. Nasze zadania musiały zajmować od 5 do 8 stron znormalizowanego maszynopisu. Dzięki pomocy naszej polonistki – Pani Agnieszki Cierniak z naszych prac zniknęły różnego rodzaju błędy i niespójności.
      Prace zostały wysłane pod koniec lutego, a po miesiącu poznaliśmy wyniki. Spośród 121 osób, które przysłały swoje rozprawki, wyłoniono 32 laureatów, którzy uzyskali za nie najwięcej punktów. Nagrodą za ich wysiłek jest trzydniowa wycieczka do Warszawy oraz 1000 zł. Wśród zwycięzców znalazła się Marzena Kaczmarczyk, która uzyskała 82 pkt. z 92 możliwych do zdobycia. Niestety pozostałe dwie prace nie znalazły aż takiego uznania wśród członków jury. Mimo wszystko osiągnięcie tego etapu w ogólnopolskim konkursie było dużym osiągnięciem dla ich autorów, a zwłaszcza dla najmłodszego reprezentanta Bańskiej Niżnej – Marka, który uczęszcza do klasy I gim. Konkurs dostarczył nam wielu wrażeń i z pewnością zostanie nam na długo w pamięci.

Marzena Kaczmarczyk
i Marek Kaczmarczyk

MARZENA KACZMARCZYK
ODBIERA NAGRODĘ
Z RĄK ORGANIZATORÓW
W COLLEGIUM CIVITAS
W PAŁACU KULTURY

PRZED ZAMKIEM KRÓLEWSKIM
W WARSZAWIE

W KRÓLEWSKICH ŁAZIENKACH

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]