OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / POWAGA, ZADUMA I WSPOMNIENIA ROCZNICOWE W BAŃSKIEJ WYŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: POWAGA, ZADUMA I WSPOMNIENIA ROCZNICOWE W BAŃSKIEJ WYŻNEJ :.

POWAGA, ZADUMA I WSPOMNIENIA ROCZNICOWE W BAŃSKIEJ WYŻNEJ

     

Za Waszą wiarę, która kłamać nie umie, za Waszą moc, która dała Wam czyny...

       Co roku obchodzimy w naszym szkolnym kalendarzu mnóstwo uroczystości, jednak 26 września br. był jednym z dni, które mocno pobudziły nasz patriotyzm. W tym dniu zebraliśmy się na sali gimnastycznej, aby świętować 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego.
      My mamy to szczęście, że mogliśmy się spotkać we wspólnym gronie, aby wyobrazić sobie co czuli Polacy, którzy siedemdziesiąt pięć lat wcześniej walczyli o wolną Polskę. Oni żyli, aby walczyć i walczyli, aby żyć. Byli to nie tylko dorośli, ale także dzieci, w naszym wieku, starsze i młodsze. Mimo bólu, głodu i nędzy nikt się nie poddawał, abyśmy mogli żyć w niepodległym państwie.

Bo nasz obronny wał mocniejszy jest od skał.
         A nasze serca twardsze są od ich najcięższych dział.
    Bez hełmów nasza skroń, lecz pięknie pocisk oń,
       Bo nasza wola to jest najwspanialsza polska broń.

                                                                                                          Fragment Marszu Żoliborza


       Naszym przodkom jesteśmy wdzięczni, że walczyli o niepodległą Polskę, a panu Janowi Ziętalowi i klasie V szkoły podstawowej oraz I gimnazjum, że przybliżyli nam tę cząstkę historii i pozwolili na głębokie refleksje.
       W tym dniu, również w patriotycznej zadumie, mogliśmy sprawdzić nasze umiejętności ortograficzne, przystępując do II Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego, które pisaliśmy pod czujnym okiem naszych polonistek: pani dyrektor Urszuli Krupy oraz pani Małgorzaty Kwatyry. Uczniowie w dwóch grupach, klasy IV- VI SP oraz I- III gimnazjum pisali dyktando o tematyce historycznej. Piątek, 26 września, był dla nas lekcją historii i patriotyzmu.

Marta Strama       
uczennica kl. III gimnazjum



75. ROCZNICĘ UTWORZENIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO


       Piątek, 26 września 2014 r. był dla uczniów i nauczycieli naszej szkoły dniem szczególnym, w którym obchodziliśmy 75. rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego. Uroczystość rocznicową uczciliśmy akademią, galowym strojem oraz zadumą i skupieniem. W szczególny nastrój powagi i należytej uwagi wprowadzili nas uczniowie klasy V szkoły podstawowej i klasy I gimnazjum, którzy pod kierunkiem pana Jana Ziętala ciekawym i poruszającym apelem przybliżyli nam historię naszej ojczyzny, a także oddanie i poświęcenie Polaków w walce o niepodległość kraju. Głównym tematem przedstawienia był trud żołnierzy polskiej armii dzielnie walczącej przeciwko dwóm potężnym okupantom.
Obchodom uroczystości przyświecało motto:
„Za waszą wiarę, co kłamać nie umie, za waszą moc, która dała wam czyny”,
będące również inspiracją wykonanej przez uczniów dekoracji. Uczniowie swymi wierszami na temat wolności, równości i braterstwa, jak również bezradności wobec sił wroga ukazali czasy I i II wojny światowej i dalsze jej następstwa, a także dali możliwość refleksji i podziękowania Bogu za życie w wolnym i bezpiecznym kraju, jakim jest Polska.
       Po zakończonym apelu i pełnych powagi słowach pani dyrektor Urszuli Krupy uczniowie rozeszli się do klas, by kontynuować lekcje pełni wewnętrznego spokoju.
       Uwieńczeniem obchodów rocznicowych były zmagania konkursowe, będące kolejną w tym dniu lekcją historii, a także okazją do refleksji nad językiem polskim w ramach II Małopolskiego Dyktanda Niepodległościowego „Po polsku o historii”. W dyktandzie zorganizowanym przez panią Małgorzatę Kwatyrę wzięli udział uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej i gimnazjum. Dyktando w swej treści mówiącej o zakazanych pieśniach śpiewanych przez Polaków, podtrzymujących ich na duchu, niejednokrotnie też pokrzepiających do walki, zawierało wiele trudności ortograficznych i interpunkcyjnych, a szczególnie trudności w zapisie nazewnictwa historycznego. Pomimo rywalizacji stanowiło okazję do poszerzenia zakresu wiadomości dotyczących historii Polski. Dawało także możliwość sprawdzenia własnych zdolności, łącząc je z przyjemnością i satysfakcją z udziału w konkursie.

Justyna Cachro       
uczennica kl. III gimnazjum

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]