OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / ŻYCIE I PONTYFIKAT PAPIEŻA POLAKA TEMATYKĄ DYKTANDA W BAŃSKIEJ WYŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ŻYCIE I PONTYFIKAT PAPIEŻA POLAKA TEMATYKĄ DYKTANDA W BAŃSKIEJ WYŻNEJ :.

ŻYCIE I PONTYFIKAT PAPIEŻA POLAKA TEMATYKĄ DYKTANDA W BAŃSKIEJ WYŻNEJ

      Tegoroczny Gminny Konkurs Ortograficzny dla Gimnazjalistów organizowany w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Wyżnej odbył się 26 marca 2014 r. Z uwagi na zbliżającą się kanonizację Papieża Polaka organizatorzy postanowili zadedykować tematykę konkursu Jego osobie.

      Aby wprowadzić przybyłych w zadumę nad nauczaniem Jana Pawła II, uczennice Gimnazjum w Bańskiej Wyżnej zaprezentowały krótki program artystyczny według pomysłu nauczycielek: Małgorzaty Kwatyry i Marii Felsztyńskiej.

      Otwarcie konkursu uświetniła swoją obecnością wizytator Delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu pani Maria Głuszak, która pogratulowała organizacji konkursu i zwróciła uwagę na głębię słów Jana Pawła II przywołanych w przedstawieniu.

      Do konkursu przystąpiło 20 gimnazjalistów z terenu gminy Szaflary, którzy przybyli pod opieką swoich nauczycieli. Uczniowie zmierzyli się z dyktandem autorstwa dr Anny Mlekodaj – wykładowcy Państwowej Podhalańskiej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu zatytułowanym Jan Paweł II – Chluba Polski i Słowiańszczyzny. Dyktando, choć z pozoru łatwe, wcale takie nie było, żadnemu z uczestników nie udało się go napisać bezbłędnie.
Treść dyktanda otworzyły słowa Juliusza Słowackiego:

Pośród niesnasków Pan Bóg uderza
W ogromny dzwon,
Dla słowiańskiego oto papieża
Otwarty tron.


      Nikt z ówczesnych odbiorców tych słów nie mógł przypuszczać, że po ponad stu trzydziestu latach na Stolicę Apostolską zostanie powołany Słowianin z Polski. Tak właśnie się stało 16.10.1978 roku. Zdziwienie opinii publicznej było tym większe, im intensywniej podkreślano, że od ponad czterystu pięćdziesięciu lat na papieskim tronie zasiadali wyłącznie Włosi. Tymczasem ich miejsce zajął nie tylko nie-Włoch, ale i nikt z Zachodu, lecz kardynał pochodzący z kraju, w którym rządzący usunęli Kościół z przestrzeni życia publicznego. Wybór ów stał się przyczyną wielu ważkich wydarzeń historycznych. Za jedną z jego konsekwencji uznano obalenie komunizmu w Europie.

      Jakimże więc było zaskoczeniem, gdy ów przybysz z dalekiego kraju tuż po konklawe zgromadzonych na placu św. Piotra rzymian przywitał po włosku. W ciągu całego pontyfikatu Jan Paweł II mówił wieloma językami (także wcześniej niesłyszanymi w Rzymie, np. litewskim czy ukraińskim). Ze szczególnym wzruszeniem zawsze po polsku zwracał się do pielgrzymów z ojczyzny.

      Zanim Karol Wojtyła wybrał drogę kapłańską, studiował filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim. W tym czasie angażował się również w prace Teatru Rapsodycznego. Jego aktorzy nie posługiwali się żadnymi rekwizytami, a ich jedynym środkiem wyrazu był kunszt żywego słowa. Kiedy w 1942 roku przyszły papież wstąpił do konspiracyjnego seminarium duchownego, porzucił aktorstwo. Obrał drogę duszpasterskiej posługi i nauki. Piął się zarówno w hierarchii kościelnej, jak i akademickiej. Publikował w „Tygodniku Powszechnym” pod pseudonimem Andrzej Jawień. Opiekował się młodzieżą, dla której był niepodważalnym autorytetem. Sam póty dążył ku źródłom prawdy, póki ich nie znalazł.

      Pontyfikat Jana Pawła II był pod wieloma względami rekordowy. W ciągu 26 lat pielgrzymował do blisko 130 państw, a pokonany dystans trzykrotnie przewyższył odległość dzielącą Ziemię od Księżyca. Największe jednak zasługi papieża Polaka nie leżą w przemierzonych kilometrach, lecz w wielkim dziele ekumenizmu, czyli dążności do przywrócenia pierwotnej jedności między różnymi odłamami chrześcijaństwa, w budowaniu zgody między chrześcijanami, muzułmanami i żydami, w uświadamianiu człowiekowi jego rzeczywistej godności, w budzeniu ducha i umacnianiu w wierze. Choć od śmierci Jana Pawła II minęło już blisko dziewięć lat, wciąż trudno nam pojąć, jak bardzo Pan Bóg wywyższył nasz naród, powołując na swojego ziemskiego namiestnika naszego rodaka, który wkrótce dołączy do grona polskich świętych.

      Dyktando napisane przez uczniów sprawdzali wszyscy nauczyciele, a komisja składąjąca się z nauczycielek języka polskiego: Iwony Zagól, Danuty Budzyk, Małgorzaty Kwatyry pod przewodnictwem dr Anny Mlekodaj dokonała ostatecznej weryfikacji prac i wyłoniła laureatów:

I miejsce po raz drugi zdobył Robert Tomaszkowicz z ZSPiG w Szaflarach – nauczyciel przygotowujący Anna Łachut,
II miejsce zajęła Alicja Cachro uczennica ZSPiG w Bańskiej Wyżnej – nauczyciel przygotowujący Małgorzata Kwatyra,
III miejsce wywalczył Mateusz Bieniek z ZSPiG w Szaflarach – nauczyciel przygotowujący Jolanta Kustra.


      Komisja przyznała także trzy wyróżnienia, które zdobyli:
Justyna Cachro uczennica ZSPiG w Bańskiej Wyżnej – nauczyciel przygotowujący Urszula Krupa,
Katarzyna Babiarz uczennica ZSPiG w Bańskiej Niżnej – nauczyciel przygotowujący Agnieszka Cierniak,
Adrian Kamiński uczeń ZSPiG w Szaflarach – nauczyciel przygotowujący Jarosław Szlęk.


Ponadto szkoły reprezentowali:
Justyna Jarząbek i Ilona Bartoszek z ZSPiG w Bańskiej Niżnej, Marta Strama z ZSPiG w Bańskiej Wyżnej, Tomasz Morawa, Kamil Gubała i Robert Rutkowski z ZSPiG w Maruszynie Dolnej, Julita Szmurło, Natalia Rocha i Monika Fąfrowicz z ZSPiG w Maruszynie Górnej, Marzena Gubała, Stanisław Kwak i Wiktoria Mrugała z ZSPiG w Skrzypnem, Sylwia Maciaszek i Piotr Japoł z ZSPiG w Zaskalu.

      Podsumowanie konkursu zaszczycił swoją obecnością Wójt Gminy Szaflary mgr inż. Stanisław Ślimak, który wraz z przewodniczącą komisji konkursowej dr Anną Mlekodaj wręczył nagrody laureatom oraz wyróżnionym uczniom. Wójt Gminy Szaflary pogratulował uczestnikom zajęcia wysokich lokat, doceniając wkład pracy nauczycieli oraz rodziców.

Zgodnie z założeniami organizatorów wszyscy uczniowie biorący udział w konkursie zostali nagrodzeni słownikami. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali najnowsze wydania słowników oraz statuetki, uczniowie wyróżnieni zostali obdarowani słownikami o nieco mniejszej objętości, pozostali uczestnicy wzbogacili swoje biblioteczki o słowniki wyrazów obcych. Laureaci dwóch pierwszych miejsc będą reprezentować gminę Szaflary w Podhalańskim Konkursie Ortograficznym o Nagrodę Rektora PPWSZ, który odbędzie się 28 maja 2014 r.

      Przygotowanie konkursu wymagało zaangażowania nauczycieli i rodziców. Organizacją zajęła się Małgorzata Kwatyra, dekorację konkursową wykonała Dorota Graca, a dyplomy przygotowała Bożena Ziętal. Poczęstunek przygotowała przewodnicząca Rady Rodziców –Danuta Piszczór oraz Irena Cachro.

      Organizatorzy dziękują nauczycielom języka polskiego za trud włożony w przygotowanie podopiecznych do konkursu ortograficznego oraz za pracę w komisji konkursowej.

      Miło nam było gościć wszystkich uczestników. Mamy nadzieję, że ortograficzna rywalizacja będzie motywacją do podnoszenia umiejętności poprawnego pisania oraz zdobywania wysokich miejsc w konkursach ortograficznych.

Urszula Krupa

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]