OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / PROJEKT „EKOLOGICZNE ZACHOWANIA W GOSPODARSTWIE DOMOWYM” POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: PROJEKT „EKOLOGICZNE ZACHOWANIA W GOSPODARSTWIE DOMOWYM” :.

PROJEKT „EKOLOGICZNE ZACHOWANIA W GOSPODARSTWIE DOMOWYM”

      Projekt realizowany przez klasę III gimnazjum rozpoczął się w marcu 2012 roku pod czujnym okiem Pani dyrektor Elżbiety Ujczak. Uczniowie korzystając z pomocy Internetu, podręczników do biologii oraz opiekuna ułożyli ankietę zawierającą pytania wraz z odpowiedziami dotyczące segregacji śmieci w gospodarstwie domowym, którą przeprowadzili w klasach V – VI szkoły podstawowej i I – III gimnazjum. R. Barnaś, M. Prokop i J. Zwijacz w trakcie tworzenia ankiet musiały zapoznać się z problemem dzikich wysypisk, szkodliwością odpadów oraz możliwościami recyklingu, ekologicznego zachowania w gospodarstwie domowym, segregacji śmieci. A. Piekarski i A. Zaliński musieli wykazać się zaangażowaniem, aby przeprowadzić ankiety w poszczególnych klasach.

      Kolejnym etapem było wprowadzenie danych z ankiety do programu EXCEL przez I. Rzadkosz i K. Stopkę oraz sporządzenie tabel prezentujących wyniki.

      Po analizie wyników uczniowie zastanawiali się nad ilością wytwarzanych śmieci w gospodarstwie domowym i możliwością zmniejszaniem ich ilości, nad problemem biodegradacji oraz nad tym jakie korzyści daje recykling różnych materiałów. Poza tym, że uczniowie przygotowali tabele, sporządzili materiały badawcze dwutygodniowego pomiaru odpadów w gospodarstwie domowym podczas segregacji śmieci. Po zliczeniu wszystkich wyników D. Gąsienica obliczyła jaką ilość śmieci wytwarza przeciętna 4 osobowa rodzina w ciągu roku. Po analizie wyników uczniowie dyskutowali o różnych sposobach zmniejszenia odpadów, możliwościach ich przetwarzania, konieczności ekologicznego zachowania, by okoliczne tereny nie zostały zasypane „dzikimi wysypiskami”, wyszukiwali informacji o korzyściach z recyklingu, biodegradacji. Informacje dotyczące wyników badań segregacji śmieci w gospodarstwie domowym I. Rzadkosz zawarła w prezentacji w programie Power Point.

      Ostatnim etapem pracy uczniów była prezentacja publiczna. Uczniowie przedstawili swoje plakaty ścienne oraz prezentacje w Power Poincie przed nauczycielami i klasami ZSPiG w Bańskiej Wyżnej. Każda osoba aktywnie uczestniczyła w prezentacji. Ciekawostką był ubiór J. Zwijacz „Ekologiczna Góralska Dziewczyna”.

      Prawie wszyscy uczniowie przystąpili do pracy z dużym zaangażowaniem. Często zasięgali rady opiekuna, który koordynował działania i uświadamiał ważność problemu. Projekt miał na celu uświadomienie ekologicznych zachowań, by w przyszłości uchronić okolice Bańskiej Wyżnej przed „dzikimi wysypiskam”. Prezentacja multimedialna została przygotowana na wysokim poziomie.

      Pomimo tego, że temat projektu nie należał do łatwych w zrealizowaniu, uczniowie poradzili sobie z wyznaczonymi zadaniami, będą zwracać uwagę na opakowania produktów, uświadomili sobie jak duża jest ilość odpadów w gospodarstwie domowym, jakie są skutki zanieczyszczenia środowiska oraz możliwości jego ochrony. Wszyscy musimy dbać o naszą miejscowość i jej okolice, by zawsze była turystycznie atrakcyjna.

Izabela Rzadkosz

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]