OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ ŚWIĘTY WOJCIECH PATRON SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ ŚWIĘTY WOJCIECH PATRON SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ :.

Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ
ŚWIĘTY WOJCIECH PATRON SZKOŁY W BAŃSKIEJ WYŻNEJ

      Święto Patrona Szkoły jest dla naszej społeczności bardzo ważnym wydarzeniem . Dzień ten był uświetniony uroczystą mszą świętą celebrowaną przez ks. infułata Jana Bielańskiego, wieloletniego proboszcza Katedry Wawelskiej i proboszcza parafii ks. Adama Mroczka. W Eucharystii uczestniczyli licznie zgromadzeni mieszkańcy wsi, dzieci i młodzież szkolna z Gronem Pedagogicznym oraz przybyłymi gośćmi z Urzędu Gminy. Swoją obecnością zaszczycili nas – Sekretarz Gminy p. Stanisława Kowalczyk i Dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty p. Zbigniew Strama.
      Odświętne ludowe stroje, poczet sztandarowy , organowa muzyka i głośny śpiew podkreślały nastrój i wyjątkową atmosferę tego Dnia. Homilia wygłoszona przez księdza infułata nie tylko przypomniała wielkość św. Wojciecha, lecz przede wszystkim jego ponadczasowe przesłania, które stały się obecnie "niemodne". Refleksyjność Jego słów znalazły odzwierciedlenie w inscenizacji o św. Wojciechu przygotowanym przez katechetkę Marię Felsztyńską i kilkunastoosobową grupę młodzieży szkolnej. Innowacją spektaklu było "odkrywanie i budowanie" Świętego przez uczniów. Okazało się , że prawdziwość i naturalność młodych aktorów potrafiła wzbudzić emocje i żywe dyskusje. Poszukiwawcza praca na podstawie surowego scenariusza - rozmowy o "ważnych" rzeczach, próby , szukanie rozwiązań , muzyka, kostiumy, pomysły, przyniosły zakładany efekt- Św. Wojciech nie może być wizerunkowy, okazjonalny, historyczny. Ma żyć ! I to my mamy obowiązek bronić i pielęgnować odwieczne wartości, by Patron Polski opiekował się kolejnymi pokoleniami. Posiadanie patrona to dla uczniów nie tylko powód do dumy, ale i zobowiązanie, które powinno być inspiracją do podejmowania kolejnych działań. Patron to ktoś, kto jest wzorem, ułatwia nam wyznaczenie sobie celu w życiu, a co najważniejsze utwierdza nas w przekonaniu, że to, co robimy, nie jest pozbawione sensu. Symboliczne czerwone serca rozdane przed mszą świętą zbudowały na wielkim , białym płótnie obraz Polski , na tle którego pojawiała się coraz wyraźniej postać Świętego. Finałową scenę oprawiała muzyka "Kantaty o św. Wojciechu" skomponowana przez Mikołaja Góreckiego .Modlitewne prośby i wdzięczność budowały nadzieję i wiarę, że nasz Patron istnieje i czuwa nad nami.
Przedstawienie rozpoczęło się od pracy nad ...zadaniem domowym z historii, religii, j. polskiego... , by przypomnieć po raz kolejny sylwetkę Patrona. Tym razem uczniowie szukają nie śladów i dokumentów , lecz sensu i konieczności opieki Patrona. Historyczna retrospekcja przeplatana jest "poezją z chóru" , która buduje most-siłę łączącą naród w chwilach ciężkich . Zrozumienie następuje wtedy, gdy ludzie jednoczą się w modlitwie, bliskości i refleksjom nad sensem życia. Tysiącletni ślad pokazany w multimedialnej projekcji utwierdza wielopokoleniowy przekaz. Młodzi aktorzy potrafili przejąć tę rolę , co niewątpliwie napawa radością i nadzieją na nie zatracenie pielęgnowanych przez stulecia ideałów. Cieszy również to, że można było usłyszeć ciszę-zadumę, ujrzeć radośniejsze twarze i poczuć , że jest się razem , bliżej i mocniej. Choćby na tę chwilę, z nadzieją...

      Po uroczystościach odbywających się w Kościele wszyscy w zadumie udali się do szkoły. Pani Dyrektor Elżbieta Ujczak serdecznie powitała przybyłych gości. W imieniu Wójta Gminy Szaflary p. Stanisława Kowalczyk jako absolwentka naszej szkoły złożyła z okazji Święta Patrona życzenia wielu sukcesów i powodzenia w pracy wychowawczej i dydaktycznej.

      Zespół Regionalny „Watra” pod kierunkiem państwa Marii i Józefa Staszlów przybliżył obyczaje związane z obchodami „Zielonych Świąt”. Uczniowie swoimi tańcami i przyśpiewkami wokół watry przenieśli nas w Świat Tradycji naszych Ojców.

      Ksiądz Infułat Janusz Bielański dziękując za wspaniałą atmosferę upamiętnił swoją obecność wpisem do Kroniki Szkolnej: ”Serdecznie gratuluję spektaklu – widać pracę Grona Pedagogicznego i uczniów – życzę „Szczęść Boże” na przyszłość”.

Maria Felsztyńska, Elżbieta Ujczak

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]