OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

PORTAL /„Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ” POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:„Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ” :.

„Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ”

DRUGOKLASIŚCI ROZWIJAJĄ SWOJE ZDOLNOŚCI

     18 grudnia 2009 r. w Zespole Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej dzieci z klasy drugiej szkoły podstawowej podsumowały I etap projektu pod nazwą „Pierwsze uczniowskie doświadczenia drogą do wiedzy”. Projekt jest współfinansowany przez Europejski Fundusz Społeczny i budżet państwa.
     Głównym celem projektu jest dostosowanie indywidualnych potrzeb i możliwości uczniów z wykorzystaniem nowatorskich metod i treści kształcenia w oparciu o teorię inteligencji wielorakich Howarda Gardena.
     Na uroczystość przybyli uczniowie klasy pierwszej, ich rodzice, rodzice drugoklasistów, nauczyciele oraz Pani Dyrektor. Drugoklasiści zaprezentowali zaproszonym gościom swoje zdolności w formie teatralno- muzycznej. W krainie zabaw ruchowych popisywali się swoją sprawnością fizyczną i zręcznością. Przedstawili inscenizację pt. „Jesienny bal”, do której samodzielnie wykonali sylwety warzyw i owoców. Dzieci pokazały, że interesuje je również najbliższe otoczenie i środowisko, dowodem czego była prezentacja wykonanego przez dzieci „Zielnika” oraz albumu pt. „Po czym stąpamy”.
     Ponieważ podsumowanie projektu odbywało się w okresie bożonarodzeniowym, dzieci podarowały zaproszonym rodzicom świąteczne stroiki, które wcześniej samodzielnie wykonały.
      Ostatnim miłym akcentem uroczystości był poczęstunek przy wspólnym stole dla dzieci i gości. Wszyscy świetnie się bawili, ale największe zainteresowanie wykazały dzieci z klasy pierwszej. To właśnie one już wkrótce rozpoczną realizację II etapu projektu.

Urszula Grochulska –Kolasa
Nauczyciel realizujący projekt


STULECIE SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ


Przystanek: wiedza


     16 grudnia, jak co roku w rocznicę śmierci ojca polskiej geotermii – profesora Juliana Sokołowskiego – w kościele w Bańskiej Niżnej została odprawiona uroczysta msza w intencji tego naukowca, na którą przybyli uczniowie i nauczyciele z ZSPiG w Bańskiej Niżnej oraz wójt gminy Szaflary Stanisław Ślimak. Ksiądz Marek Pawlik przypomniał w swoim kazaniu postać profesora Sokołowskiego i jego zasługi dla Podhala i naszej szkoły. To wydarzenie otwarło kolejny dzień obchodów stulecia szkoły w Bańskiej rozpoczętych już 4 marca 2009 r.
     Środa była dla nas wolna od zwykłych lekcji. Tym razem zgromadziliśmy się, by wziąć udział w różnego rodzaju konkursach związanych z jubileuszem szkoły. Uroczystość otwarł wójt Stanisław Ślimak, który chwalił nasze zdolności i życzył nam dalszych sukcesów. Następnie rozpoczął się konkurs historyczny, w którym brały udział trzyosobowe drużyny z każdej klasy gimnazjum. I klasę reprezentowali: Marek Kaczmarczyk, Jakub Kubina i Paweł Łukaszczyk. II klasa wystąpiła w składzie: Magdalena Jarząbek, Magdalena Bryjak i Paulina Papież, natomiast przedstawicielami trzeciej klasy byli: Katarzyna Jarząbek, Magdalena Cisoń i Łukasz Marusarz.
     Pierwszy konkurs przygotowany przez pana Marcina Bryniarskiego sprawdzał wiedzę uczniów o epoce Jagiellonów, z której wywodził się Kazimierz Jagiellończyk – patron naszej szkoły. Potem pani Agnieszka Cierniak poprowadziła dalsze rozgrywki konkursowe dotyczące historii szkoły w Bańskiej Niżnej. W obu częściach tego turnieju uczniowie musieli się wykazać m.in. znajomością dat i wydarzeń historycznych, umiejętnością posługiwania się mapą historyczną, a także wiedzą o wielu historycznych postaciach. Rozpoznawali wizerunki królów z dynastii Jagiellonów, a także historycznych bohaterów na słynnych obrazach. Przyporządkowywali wydarzenia związane z historią XX w. do fragmentów szkolnej kroniki, a także śledzili pojawienie się w Bańskiej kolejnych osiągnięć cywilizacji, takich jak np. telefon, telewizor czy centralne ogrzewanie. Pytania były trudne, ale ciekawe. Dla widzów – uczniów klas IV-VI i I g-III g – były świetną lekcją historii dawnej i najnowszej (II część konkursu była zresztą jednym z zadań realizowanych w ramach ogłoszonego przez MEN Roku Historii Najnowszej).
     W przerwie odbył się kiermasz ozdób świątecznych wykonanych przez uczniów szkoły, na którym można było nabyć m.in. kartki świąteczne, małe dzwoneczki, choinki i aniołki. Po zakupach ogłoszono wyniki konkursu historycznego. Pierwsze miejsce, wykazując się bardzo dużą wiedzą, zajęła klasa II gimnazjum, drugie miejsce zdobyła klasa I gimnazjum, a trzecie miejsce – klasa III gimnazjum. Wszyscy dostali w nagrodę ciekawe książki, a zwycięzcy także szóstki z języka polskiego i historii. W czasie, gdy ich starsi koledzy brali udział w turnieju historycznym, dzieci z klas 0-III SP wykonywały prace plastyczne poświęcone patronowi szkoły św. Kazimierzowi Jagiellończykowi.
Na koniec zebraliśmy się wszyscy razem i pani Agnieszka Cierniak ogłosiła wyniki konkursu literackiego „Najciekawsze wspomnienia szkolne”. Biorący w nim udział gimnazjaliści musieli przeprowadzić wywiady z byłymi uczniami szkoły w Bańskiej i na ich podstawie napisać jak najciekawsze prace literackie. I miejsce zdobyły prace autorstwa: M. Kaczmarczyk, B. Hreśki, K. Jarząbek i I.Słowakiewicz z kl. III g, N. Nędzy i J. Wróbel z kl. II g oraz M. Rusnak, D. Obyrtacz i P. Papież z kl. I g i II g. Potem pani Urszula Grochulska wręczyła nagrody za konkurs plastyczny „ Jak uzbieram w SKO – to kupię sobie co?”
Uroczystość zakończyły klasowe spotkania opłatkowe

Napisała Beata Hreśka, uczennica kl. III g pod kierunkiem p. A. Cierniak


[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]