OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

PORTAL /ŚWIĘTO SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:ŚWIĘTO SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ:.

KARDYNAŁ STANISŁAW DZIWISZ ODWIEDZIŁ BAŃSKĄ NIŻNĄ
Z OKAZJI STULECIA SZKOŁY

      7 marca bieżącego roku zainaugurowano obchody stulecia istnienia Szkoły im. św. Kazimierza Jagiellończyka w Bańskiej Niżnej. Uroczystość rozpoczęła msza w miejscowym kościele odprawiona przez Jego Eminencję Ks. Kardynała Stanisława Dziwisza – Arcybiskupa Metropolitę Krakowskiego. Towarzyszyli mu m.in. jego sekretarz – ks. Dariusz Raś, dziekan dekanatu białodunajeckiego – ks. Franciszek Juchas, proboszcz parafii w Bańskiej Niżnej – ks. Marek Pawlik i księża proboszczowie z sąsiednich miejscowości. Swoją dawną parafię odwiedził w tym dniu także jej poprzedni proboszcz – ks. Marek Spólnik.
      Po przybyciu na miejsce w asyście policji kardynał przeszedł środkiem kościoła, błogosławiąc dzieci. W świątyni czekali już na niego zaproszeni goście, poczty sztandarowe z całej gminy, orkiestra dęta z Szaflar, uczniowie i nauczyciele szkoły w Bańskiej i pozostali mieszkańcy wsi. Na ręce Księdza Kardynała złożono dary w postaci chleba, soli, oscypka i kwiatów. Podczas homilii metropolita nawiązał do postaci patrona szkoły – św. Kazimierza Jagiellończyka i historii parafii. Po mszy wszyscy jej uczestnicy przeszli do budynku szkoły, gdzie odbyły się główne uroczystości.
      Tam pani Józefa Sokołowska – żona prof. Juliana Sokołowskiego wraz z panią poseł Zofią Krasicką-Domką i panem Janem Krzakiem – przewodniczącym Rady Powiatu Nowotarskiego dokonali odsłonięcia tablicy upamiętniającej 15. rocznicę otwarcia pierwszej stacji geotermalnej w Polsce i „ojca” polskiej geotermii – prof. Juliana Sokołowskiego. Potem kardynał Stanisław Dziwisz poświęcił tablicę, odmówił wraz ze zgromadzonymi modlitwę w intencji prof. Sokołowskiego oraz życzył uczniom Z.S.P.I G w Bańskiej: „by z tej szkoły wyszedł uczony tej miary co prof. Julian Sokołowski i by jej absolwenci byli mądrzy, szlachetni, zdolni i chętni do podjęcia studiów”. Na koniec tej części uroczystości przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego złożyli kwiaty pod figurą św. Kazimierza. Następnie zgromadzeni przeszli do sali gimnastycznej, gdzie dyrektor szkoły – pani Jolanta Stolarczyk powitała gości. Byli to m.in. oprócz wcześniej wspomnianych: Wójt Gminy Szaflary- Stanisław Ślimak, syn prof. Juliana Sokołowskiego – Jarosław, Prezes ZG Związku Podhalan Maciej Motor Grelok, Burmistrz Miasta Nowy Targ – Marek Fryźlewicz, Prezes Geotermii Podhalańskiej – Czesław Ślimak, autor tablicy poświęconej prof. Sokołowskiemu – Marek Stankiewicz, a także radni gminni i dyrektorzy szkół. Po części oficjalnej przyszedł czas na część artystyczną, którą przygotowali uczniowie pod opieką nauczycieli: Agnieszki Cierniak, Ewy Groblickiej, Grzegorza Stolarczyka i Marcina Bryniarskiego. Przez życie św. Kazimierza Jagiellończyka oraz przez sto lat dziejów szkoły w Bańskiej prowadziły widzów kolejne wydania najstarszego programu informacyjnego na świecie „Pędem przez wieki”. Młodzi aktorzy wcielili się w dziennikarzy w studio i w reporterów, a także w Jana Długosza, w kolejnych mieszkańców Bańskiej od jej piętnastowiecznych założycieli po współczesnych górali, w dawnych nauczycieli oraz uczniów szkoły. Przedstawienie zostało entuzjastycznie odebrane przez publiczność, a jego twórcy usłyszeli pochwały od ks. kardynała i innych gości. Ks. kardynał Stanisław Dziwisz przekazał szkole w Bańskiej prezent – ikonę z góry Atos, za który jesteśmy bardzo wdzięczni, bo zawsze będzie nam przypominała jego wizytę.
      Po spektaklu pani Bożena Bryl dyrektor delegatury Kuratorium Oświaty w Nowym Targu odczytała list Małopolskiego Kuratora Oświaty Artura Dzigańskiego, w którym zawarte były życzenia z okazji stulecia szkoły oraz rada, by uczniowie korzystali ze świadectwa życia swojego patrona.
      Następnym punktem uroczystości było rozstrzygnięcie 9. edycji ogólnopolskiego konkursu plastycznego „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi”. Miano laureata zyskali autorzy 18 prac spośród 236 nadesłanych. W tym roku ich poziom był bardzo wysoki i jury (nauczyciele plastyki z MDK w Nowym Targu) mieli bardzo trudne zadanie, jednak udało mu się wybrać najlepsze.
      Po zakończeniu uroczystości uczniowie udali się do klas, natomiast goście zostali zaproszeni do remizy strażackiej, gdzie czekał na nich poczęstunek i występ zespołu góralskiego. Z okazji stulecia naszej szkoły wszyscy życzymy jubilatce kolejnych stu lat działalności, pracowitych uczniów, pełnych entuzjazmu nauczycieli oraz zawsze życzliwych rodziców i mieszkańców wsi.

Beata Hreśka
i Marzena Kaczmarczyk
uczennice kl. II gimnazjum
ZSPiG w Bańskiej Niżnej


      Dyrekcja Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Niżnej składa serdeczne podziękowanie wszystkim osobom i instytucjom za pomoc w zorganizowaniu Święta Szkoły oraz wszystkim, którzy na tę uroczyści przybyli. Galeria zdjęć z tego dnia dostępna jest na oficjalnej stronie internetowej Gminy Szaflary www.szaflary.org

Dyrektor ZSPiG
w Bańskiej Niżnej

1 2 3 4 5 6



1 2 3 4 5 6

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]