OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY
GMINA SZAFLARY
             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- RADA GMINY
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- ODPADY/OCHRONA
         ŚRODOWISKA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNA KOMISJA ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

    SPÓŁKA WODNA MARUSZYNA CENTRUM

.:FUNDUSZE EUROPEJSKIE:.

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL / NARODOWE CZYTANIE „TRYLOGII” H. SIENKIEWICZA W BAŃSKIEJ NIŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: NARODOWE CZYTANIE „TRYLOGII” H. SIENKIEWICZA W BAŃSKIEJ NIŻNEJ :.

NARODOWE CZYTANIE „TRYLOGII” H. SIENKIEWICZA W BAŃSKIEJ NIŻNEJ

      Sobotni poranek 6 września rozpoczął się w Bańskiej Niżnej wystrzałem z XVII-wiecznej armatki. Tak uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Kazimierza Jagiellończyka w tej wsi zainaugurowali dzień Narodowego Czytania „Trylogii” Sienkiewicza. Z tej okazji szkołę odwiedził Klub Oręża Dawnego „Klinga” – grupa rekonstrukcyjna z Nowego Targu, której członkowie starają się propagować wiedzę z zakresu historii XVII-wiecznej Polski, rozwijają swoją pasję - walkę bronią białą, szczególnie szablą , kultywują polskie tradycje, ratują ginące zawody i wspierają akcje charytatywne.

      Podczas dwugodzinnej prezentacji członkowie klubu pokazali nam życie w Polsce w okresie, w którym rozgrywa się akcja „Trylogii”. Po pokazie wystrzałów armatnich, szermierki i tańca uczniom przybliżono również wygląd i ubiór polskich i kozackich żołnierzy oraz mieszczek. Dzięki członkom grupy mogliśmy na własne oczy zobaczyć, jak wyglądał pojedynek na szable w dawnej Polsce. Dowiedzieliśmy się też, jak działały armatki i pistolety. Ponadto wielu uczniów przeszło krótki kurs walki na szable. Uczeń II klasy gimnazjum- Łukasz Duda, który najlepiej radził sobie w trakcie nauki, zaprezentował wszystkim swoje umiejętności szermiercze w pojedynku z jednym z klubowiczów. Być może tego dnia odkryliśmy jakiś ukryty talent. Zaskakującą ciekawostką była dla nas wiadomość o tym, że członkowie klubu sami szyją swoje stroje, starając się przy tym odtworzyć jak najwięcej szczegółów z epoki.

      "Współczuję im, że musieli nosić takie stroje! A do tego tak rzadko je zmieniali! Ale biję pokłony członkom grupy rekonstrukcyjnej, za wysiłek wkładany w samodzielne uszycie kostiumów.”

~ Natalia Pasak, uczennica klasy III gimnazjum

.

Z kolei dziewczyny miały okazję nauczyć się barokowego tańca, który później wspólnie zaprezentowały kolegom i koleżankom.

      „Układ wydawał się niezwykle banalny… do czasu, aż nie zaczęłyśmy tańczyć.”

~Justyna Jarząbek, uczennica III klasy gimnazjum.



Ci, którzy nie brali udziału w krótkim kursie szermierki i tańca, mieli okazję oglądnąć broń i dowiedzieć się, jak działała i kiedy była stosowana.

     „Najbardziej podobała mi się rakieta*”


– skomentował jeden z przedszkolaków, a chodziło mu o armatkę

.


Warto również wspomnieć, że nie tylko starsi uczniowie byli zachwyceni atrakcjami, które pokazali członkowie „Klingi”. Przedszkolaki i uczniowie klas młodszych nie przestawali się uśmiechać, choć podczas wystrzałów zatykali uszy i przerażeni patrzyli swoją panią.

     „Występ grupy rekonstrukcyjnej był świetny! Chociaż nie byliśmy najlepsi w walce na szable, podobało nam się.” –

uczniowie klasy II szkoły podstawowej



      Prezentacja zakończyła się wspólnymi zdjęciami i gromkimi brawami. Po trzech godzinach lekcyjnych, uczniowie starszych klas Szkoły Podstawowej i gimnazjaliści udali się na salę gimnastyczną, gdzie rozpoczęło się Narodowe Czytanie „Trylogii” Sienkiewicza. Najpierw przeczytaliśmy fragment kroniki szkolnej poświęcony śmierci Henryka Sienkiewicza. Jej autor w 1916 roku zanotował w niej takie słowa:

     „Dnia 15 listopada 1916 spadła na naród polski wielka żałoba, albowiem w dniu tym zmarł Henryk Sienkiewicz w Vevey w Szwajcaryi. (…)Świat stracił w Sienkiewiczu geniusza, a cały Naród stracił w Nim największego i najlepszego syna, stracił wodza, który w czasie długiej narodowej nocy rozpalił przed nim pochodnię nadziei, gorejącą ogniem wewnętrznych sił narodu, które On, mocarz słowa, wydobył z głębi narodowej duszy i braciom swoim na otuchę, światu całemu na dowód niezniszczalny żywotności Polski, ukazał.”

      Następnie uczniowie i nauczyciele czytali fragmenty „Ogniem i mieczem” ; „Potopu” i „Pana Wołodyjowskiego”. Cytaty z „Trylogii” przeplatane były fragmentami ekranizacji wyreżyserowanej przez Jerzego Hoffmana. Myślę, że ta lekcja historii i literatury na długo zostanie w naszej pamięci.

Katarzyna Babiarz   
uczennica klasy III g

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]