OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.:Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ :.

Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ
Reprezentanci szkoły na turnieju ekonomicznym w Pińczowie

      16 marca br. troje uczniów ze szkoły w Bańskiej Niżnej – Justyna Cieślikowska, Rafał Piszczór i Krystian Bulanda wraz z opiekunami Renatą Chrobak i Urszulą Grochulską wzięło udział w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy Ekonomicznej, który odbył się w Gimnazjum nr2 im. Adolfa Dygasińskiego w Pińczowie.

      Wstaliśmy wcześnie rano, by o 5:00 rano wyruszyć w drogę i prowadzeni nawigacją satelitarną zmierzaliśmy do celu. Na miejscu byliśmy przed 8:00 i zaraz zaproszono nas na skromny poczęstunek. Mogliśmy więc dojść do siebie po trudach podróży.

      Uroczyste rozpoczęcie konkursu nastąpiło o godz. 9. Najpierw losowaliśmy numer odpowiadający numerowi miejsca, na którym powinniśmy usiąść. Potem przedstawiono skład komisji konkursowej. Nasze opiekunki zaproszono na herbatę do pokoju obok. Na rozwiązanie testu mieliśmy półtorej godziny. Składał się on z 25 pytań, za które można było uzyskać po 1 punkcie i z dwóch zadań za 8 punktów każde. Zadania dotyczyły treści ekonomicznych. Gdy czas minął, zabrano kartki i mogliśmy wyjść odetchnąć świeżym powietrzem. Poczęstowano nas też ciepłym obiadem. Potem wróciliśmy do domu.

      Do Bańskiej Niżnej dojechaliśmy o godz.15 odczuwając skutki długiej podróży. Wyniki konkursu poznaliśmy dopiero parę dni później. Okazało się, że Justyna Cieślikowska zdobyła 41. miejsce, Rafał Piszczór 23., a Krystian Bulanda 16. na 201 uczestników z całej Polski. Natomiast Laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Ekonomicznej został Jakub Kaczmarczyk z Gimnazjum nr 2 z Końskich.

Uczeń klasy III gimnazjum:
Krystian Bulanda     


Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ
„Mistrz rachunków”
Szkolny Turniej Matematyczny


      W dniu 29.03.2012 r. w ZSPiG w Bańskiej Niżnej odbył się szkolny turniej „Mistrz rachunków”, przeprowadzony w dwóch kategoriach: klasa IV S.P. oraz klasy V i VI S.P. Wzięło w nim udział 10 uczniów klasy czwartej, 5 uczniów klasy piątej i 4 uczennice z klasy szóstej.
Uczestnicy mieli do rozwiązania 20 zadań w ciągu 45 minut. Nad przebiegiem turnieju czuwały panie: Urszula Grochulska-Kolasa, Renata Chrobak, Alina Wąchała i Ewa Groblicka.
Oto wyniki konkursu:
- klasa IV S.P.:
I miejsce: Michał Pawlikowski
II miejsce: Patryk Chrobak
III miejsce: Anna Bulanda
- klasy V i VI S.P.:
I miejsce: Katarzyna Babiarz (klasa VI)
II miejsce: Agata Nędza (klasa VI), Angelika Hyrczyk (klasa VI), Klaudia Marusarz (klasa V)
Wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i drobne upominki. Zwycięzcom gratulujemy.

Nauczyciel matematyki:
Renata Chrobak


Z ŻYCIA SZKOŁY W BAŃSKIEJ NIŻNEJ
„Jeden z dziewięciu”
Szkolny Turniej Ekonomiczny


      W czwartek, 22 marca w Zespole szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Bańskiej Niżnej odbył się Szkolny Turniej Wiedzy Ekonomicznej „Jeden z dziewięciu”. Wzięło w nim udział 9 uczniów, reprezentantów każdej klasy gimnazjum. Konkurs ten odbywa się w naszej szkole po raz drugi, a publiczność, choć niewielka, zawsze z zapałem dopinguje swoich faworytów.

      W skład drużyny klasy I gim. wchodzili Damian Bulanda i Szymon Mrugała, klasę II gim. reprezentowali Joanna Zapotoczna, Hubert Babiarz i Justyna Cieślikowska, zaś III gim.: Adrian Strama, Piotr Piszczór, Rafał Piszczór i Krystian Bulanda. Wszystkich uczestników oceniało jury w składzie: p. Renata Chrobak, p. Jolanta Stolarczyk i p. Urszula Grochulska-Kolasa.

      Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszej fazie turnieju każdy z uczestników odpowiadał na pytania związane z podstawowymi pojęciami ekonomicznymi. Pytanie prezentowane były na ekranie i czytane przez prowadzącego, po czym następowało odliczanie czasu, w którym zawodnik musiał udzielić odpowiedzi. Było to emocjonujące, zarówno dla zgromadzonej publiczności, jak i dla samego gracza, który zmagając się ze stresem, musiał zacząć odpowiedź w ciągu 5 sekund. Uczestnicy musieli wyjaśniać takie pojęcia jak: bank, pożyczka, oszczędności, rachunek bankowy, akcja oraz rozwiązywać w pamięci proste zadania matematyczne z procentami. Każdy z zawodników na starcie miał 3 „ szanse”, które mógł zachować, poprawnie odpowiadając na zadane pytanie, lub stracić, udzielając złej odpowiedzi. W drugim etapie to uczniowie sami wyznaczali kolejnych odpowiadających i eliminowali z gry swoich rywali. Trwało to, aż do momentu wyłonienia trzech finalistów, którzy w ostatnim etapie musieli rozwiązać rozbudowane zadania matematyczne z obliczeniami procentowymi i wypełnić przekaz bankowy.

      Wyniki zostały ogłoszone od razu po sprawdzeniu zadań, a nagrody i dyplomy za udział w konkursie rozdano następnego dnia na apelu szkolnym. Zwyciężczynią Szkolnego Turnieju Wiedzy Ekonomicznej „Jeden z dziewięciu” została Justyna Cieślikowska, II miejsce zajął Krystian Bulanda, a III- Rafał Piszczór.

      Poziom konkursu był wysoki, a część uczestników bardzo dobrze się do niego przygotowała. Dobrze wiemy, że w dorosłym życiu każdy wiele razy będzie się spotykać z ekonomią, a wtedy wiedza zdobyta podczas tego turnieju okaże się pożyteczna, a czas spędzony nad nauką nie będzie stracony. Mamy nadzieję, że w następnych latach konkurs również będzie się cieszył powodzeniem, a uczniowie będą w nim rywalizowali z równym zaangażowaniem.

Uczennica klasy II gimnazjum:
Justyna Cieślikowska    

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]