OFICJALNA STRONA INTERNETOWA GMINY SZAFLARY

GMINA SZAFLARY

             

BIULETYN INFORMACJI PUBLICZNEJ

.:MENU:.

- AKTUALNOŚCI
- URZĄD GMINY
- KULTURA I SZTUKA
- SOŁECTWA
- SZKOŁY
- KONKURSY
- GOSPODARKA
- ORGANIZACJE
- TURYSTYKA
- SPORT
- HISTORIA
- PARAFIE
- ZDJĘCIA
- MAPY
- PRZETARGI
- OPŁATY
- GKRPA

ELEKTRONICZNA PLATFORMA USŁUG ADMINISTRACJI PUBLICZNEJ

GMINNY OŚRODEK POMOCY SPOŁECZNEJ W SZAFLARACH

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W SZAFLARACH

.:FOTO:.

TATRY ZIMĄ

.:KALENDARZ:.

.:PODHALAŃSKA LOKALNA GRUPA DZIAŁANIA:.

.:SMAK NA PRODUKT:.

SMAK NA PRODUKT

.:BIURO INICJATYW SPOŁECZNYCH:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE:.

.:6 LATKU WITAJ W SZKOLE
WOJEWÓDZTWO MAŁOPOLSKIE
:.

.:PAMIĘTAJ O SZKOLE:.

.:NARODOWE SIŁY REZERWOWE:.

PORTAL /OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY POLSKA / MAŁOPOLSKIE / NOWOTARSKI

.: OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY :.

OBCHODY ŚWIĘTA PATRONA SZKOŁY

       Piątego marca br. o godz. 9.00 w Bańskiej Niżnej rozpoczęły się obchody uroczystości świętego Kazimierza Jagiellończyka. Święty królewicz jest patronem Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w naszej miejscowości. Uczennice i uczniowie wraz z opiekunami spotkali się przed budynkiem szkoły, skąd o godz. 8.50 wyruszyli na czele pocztów sztandarowych w uroczystym orszaku do kościoła p.w. Bożego Miłosierdzia.

       Uroczystą Mszę św. koncelebrował biskup Jan Szkodoń. Jego Ekscelencja wygłosił do zgromadzonych Słowo Boże na temat mądrości i jej zasad, a po zakończonej homilii poświęcił nowe witraże kościelne, zaprojektowane przez panią Anitę Benish – Judę, artystę plastyka z Chorzowa. Wykonawcą witraży są panowie: Marek Piekarczyk i Edward Zawiślok z chorzowskiej firmy Glasini. Kompozycje przedstawiają m.in. postać błogosławionego Jana Pawła II, św. Siostrę Faustynę oraz postać patrona szkoły - św. Kazimierza. Po obrzędzie poświęcenia witraży celebrans przyjął dary ofiarne: kwiaty, chleb, oscypki i ciupagi. Organista Krzysztof Groński zadbał o piękną oprawę muzyczną nabożeństwa. Po otrzymaniu pasterskiego błogosławieństwa cała społeczność szkolna i zgromadzeni goście, prowadzeni przez szkolne, harcerskie i strażackie poczty sztandarowe, udali się do budynku szkoły, gdzie odbyła się dalsza część ceremonii.


       Pod figurą św. Kazimierza odmówiono modlitwę wiernych, odśpiewano Hymn Narodowy i złożono wiązankę kwiatów. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli do sali gimnastycznej, aby wziąć udział w części artystycznej, przygotowanej pod okiem nauczycieli naszej szkoły: pani Aliny Wąchały, pani Marii Felsztyńskiej oraz pana Marcina Bryniarskiego. Inscenizacja, której hasło przewodnie zawarte było w słowach „Każdy może świętym być…”, przeniosła widzów w świat dworski piętnastego stulecia. Uważni obserwatorzy i słuchacze mogli się nieco dowiedzieć o życiu młodego królewicza Kazimierza - syna króla Polski Kazimierza Jagiellończyka. Kazimierz był w młodości dobrym, mądrym i skromnym chłopcem. Żywił głęboki szacunek dla swych rodziców i nauczycieli. Królewski syn był jednak słabego zdrowia; przeżył tylko 26 lat. Jego cnotliwy i pobożny żywot oraz kult, jaki oddawano mu po śmierci, doprowadziły do zaliczenia go do grona świętych Kościoła Katolickiego.

       Po zakończonym spektaklu został odśpiewany przez wszystkich uczniów hymn szkoły. W dalszej części uroczystości odbyło się odczytanie wyników konkursu plastycznego „Kto tu rządzi? Praca sołtysa i rady sołeckiej w naszej wsi” oraz wręczenie nagród laureatom. W XII edycji konkursu wzięło udział prawie dwustu młodych artystów, reprezentujących kilkadziesiąt szkół i oddziałów przedszkolnych, zlokalizowanych w małych miejscowościach. Sołtys jest przedstawicielem samorządu lokalnego najbliższym mieszkańcom wsi. Osoba sołtysa i jego zasługi dla środowiska, zauważone przez najmłodszych, zostały uplastycznione w interesujący sposób. Nadesłano 65 prac w pierwszej kategorii wiekowej (przedszkola i klasy I-II), 77 prac w drugiej kategorii (klasy III-IV) i 55 prac w kategorii trzeciej (klasy V-VI). Wszystkie prace są do końca miesiąca marca eksponowane w ramach pokonkursowej wystawy na szkolnych korytarzach, stanowiąc barwną i niepowtarzalną dekorację naszej szkoły. Uczestnikom konkursu oraz ich opiekunom należą się szczere wyrazy podziękowania za ciekawe pomysły, zastosowanie nowatorskich technik plastycznych i ogrom pracy włożony w przygotowanie i wykonanie dzieł. Komisja konkursowa mogła nagrodzić i wyróżnić tylko najlepsze prace: oryginalne, staranne i samodzielnie wykonane. Wśród laureatów znaleźli się następujący uczniowie i uczennice z kilkunastu placówek oświatowych: Sebastian Szewczyk z oddz. Przedszkolnego przy SP w Jastrzębiu, Katarzyna Handzel ze Szkoły Podstawowej w Ładnej, Julia Stanek i Justyna Bużek z ZSPiG nr 1 w Białym Dunajcu, Paweł Opyd, Klaudia Opyd i Weronika Wesołowska ze Szkoły Podstawowej w Podszklu, Marlena Kasprzycka i Renata Marmon ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Przyszowej, Gabriela Stasik ze Szkoły Podstawowej w Małem Cichem, Anna Kowalczyk z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przybradzy, Katarzyna Pawlica, Emilia Gwiżdż i Agnieszka Lempart ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Zachełmnej, Konrad Nieckula ze Szkoły Podstawowej w Bieńkówce, Judyta Potoniec ze Szkoły Podstawowej w Młyńczyskach, Marzena Sądelska z ZSPiG w Maruszynie Górnej, Damian Staszel, Aneta Cudzich, Maciej Bafia i Kacper Gromala z ZSPiG w Skrzypnem oraz Joanna Pęksa, Wanda Mroszczak, Marlena Krzysztof i Wiktoria Haręza z ZSPiG w Waksmundzie (pełny tekst protokołu z posiedzenia komisji konkursowej jest opublikowany na oficjalnej stronie internetowej Gminy Szaflary w zakładce: aktualności). Dyplomy, upominki i atrakcyjne albumy książkowe wręczyli laureatom m.in. Starszy Wizytator Małopolskiego Kuratorium Oświaty Delegatura w Nowym Targu pani Dorota Słońska – Halczak, Radny Gminy Szaflary pan Jacek Topór oraz Sołtys Wsi Bańska Niżna pan Józef Topór.

       Pani Jolanta Stolarczyk - dyrektor szkoły oraz komitet organizacyjny konkursu (Alina Wąchała, Irena Topór, Anna Sichelska, Urszula Grochulska- Kolasa, Dorota Rokicka i Ewa Groblicka) już dziś serdecznie zapraszają wszystkie szkoły podstawowe z małych miejscowości do wzięcia udziału w kolejnej edycji artystycznego przedsięwzięcia, promującego idee samorządności lokalnej. Ciekawostką jest fakt, że rozwiązanie konkursu zbiega się w czasie z corocznymi obchodami Dnia Sołtysa (11 marca).

       Każdy szczegół uroczystości uwiecznił swoim obiektywem nasz niezawodny fotograf – pan Grzegorz Stolarczyk (fotoreportaż z uroczystości szkolnej można obejrzeć w zakładce: aktualności na oficjalnej stronie internetowej Gminy Szaflary oraz w niniejszym artykule prasowym). Wójta Gminy Szaflary reprezentował pan Zbigniew Strama – dyrektor Gminnego Zespołu Oświaty. Pani wizytator Dorota Słońska – Halczak, która corocznie zaszczyca swoją obecnością obchody Święta Patrona Szkoły, pogratulowała wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego zorganizowania uroczystości, i wyraziła zadowolenie z powodu bardzo dobrej współpracy szkoły ze środowiskiem lokalnym.

       Po zakończeniu świętowania zaproszeni goście, dzieci, młodzież i pedagodzy udali się na słodki poczęstunek, przygotowany, jak co roku, przez Radę Rodziców. Wszyscy uczestnicy z pewnością mile zapamiętają ten ważny dzień, wpleciony już na stałe w karty historii naszej szkoły i naszej miejscowości.

Marek Kaczmarczyk, uczeń klasy III gimnazjum
Ewa Groblicka, bibliotekarka ZSPiG w Bańskiej Niżnej

1 2 3 4

1 2 3 4

[URZĄD GMINY]  [KULTURA I SZTUKA]  [SOŁECTWA]  [SZKOŁY]  [GOSPODARKA]  [ORGANIZACJE]  [TURYSTYKA]  [SPORT]  [HISTORIA]  [PARAFIE]  [ZDJĘCIA]  [MAPY]